Globi

Kreu i OBSH: S’mund të vaksinohen të rinjtë përpara mjekëve në...

Shkruar nga Liberale
Kreu i OBSH: S’mund të vaksinohen të rinjtë përpara

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka shpërthyer ndaj vendeve të pasura, duke lëshuar kritika sa i takon fushatës së vaksinimit. Tedros Adhanom Ghebreyesus pohoi se nuk mund të vaksinohen të rinjve e vendeve të pasura, përpara mjekëve në vendet e varfra.

Sipas kreut të OBSH, bota është në prag të një dështimi katastrofik moral. Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se është e drejtë që qeveritë t’i japin përparësi vaksinimit të punonjësve të shërbimit shëndetësor dhe njerëzve të moshuar së pari. Nga ana tjetër ai thekson se nuk është e drejtë që të shëndetshmit dhe të rinjtë në vendet e pasura të vaksinohen përpara punonjësve të shërbimit shëndetësor në vendet më të varfra.

“Unë duhet të jem i prerë: bota është në prag të një dështimi katastrofik moral – dhe çmimi i këtij dështimi do të paguhet me jetë në vendet më të varfra të botës,” tha ai.

https://twitter.com/dwnews/status/1351833849525886976?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1351833849525886976%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.balkanweb.com%2Fbota-ne-prag-te-nje-deshtimi-katastrofik-shperthen-kreu-i-obsh-smund-te-vaksinohen-te-rinjte-perpara-mjekeve-ne-vendet-e-varfra%2F

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH