Globi

Kosovë/ Vendosja e maskës, e detyrueshme në hapësirat publike

Shkruar nga Liberale
Kosovë/ Vendosja e maskës, e detyrueshme në hapësirat

Shtimi i rasteve të reja me koronavirus në Kosovë ka bërë që autoritetet të vendosin që maska të jetë e detyrueshme në ambjentete publike.

Ministrisë e Shëndetsisë ka vendosur gjithashtu që institucionet publike dhe private që të organizojnë punën në distancë apo nga shtëpitë.

Masat e reja mbrojtëse ndaj koronavirusit në Kosovë:

- Obligohen institucionet publike dhe private që të organizojnë punën në distancë apo nga shtëpitë

- Të reduktohet stafi

- Të shtohen kontrollet nga inspektoratet

- Të gjitha institucionet obligohen të shtojnë kontrollet në hyrje të çdo institucioni

- Maskat janë obligative gjatë gjithë kohës në hapësira publike

- Puna në institucione duhet të organizohet në përputhje me Manualin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH