Ndërkombëtare

Kosovë/ Akuza për manipulimin e pandemisë, kërkohet dorëheqja e Vitisë

               Publikuar në : 18:35 - 14/09/21 liberale

Dyshime për manipulime me shifrat e rasteve të vdekjeve nga Covid-19 janë hedhur nga anëtarët e komisionit parlamentar për shëndetësi. Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, ka kërkuar dorëheqjen e ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia.

“Qeveria ka gjet kohë me shkuar në pushime kurse stafi shëndetësor ka 20 muaj që as në vikend nuk pushojnë”, ka shtuar ai. Ka pas dyshime edhe për manipulimin e rasteve me numrin e rasteve të vdekjeve. Njëherë ministria i qet 28 vdekje pas disa minutash e përmirëson 24 vdekje. Situata edhe sot vazhdon me qenë e rëndë. Ka filluar të bien rastet aktive por ka rënë edhe numri i testimeve”.

Por në mbrojtje ministrit i kanë dalë anëtarët e komisionit nga radhët e LVV-së e Listës Guxo. Shemsedin Dreshaj nga AAK-ja, ka thënë se ka kërkuar shumë herët personalisht vaksinimin masiv dhe vaksinimin obligativ të punëtorëve administrativ, por të njëjtat po fillojnë tani të aplikohen.

Aktualisht në Shërbimin Spitalor të Kosovës po trajtohen 883 pacientë.

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back