Globi

Kosovari, kërkesë ministrit italian: Më ndihmo të gjej ushtarin

Shkruar nga Liberale
Kosovari, kërkesë ministrit italian: Më ndihmo të gjej

Në vitin 1999 Shpend Lila ishte një djalë i ri kosovar. Asokohe ai shkrepi një fotografi pranë një ushtari italian, i cili mori pjesë në misionin e Kfor.

Më 12 qershor, Shpendi i ka kërkuar ministrit italian të Mbrojtjes Lorenzo Guerini në një postim në Twitter, ku i kGuerinirkonte ndihmGuerini pGuerinir gjetjen e ushtarit.

Struktura e ministrisë u vu në lëvizje, duke gjetur identitetin e ushtarakut që në atë kohë ishte një vullnetar i Ushtrisë që shërbeu në luftën e Kosovës. Ushtaraku, sot nënoficer, shprehu dëshirën për t’u takuar me djalin që u takua në vitin e vështirë, ’99.

Nëse Forcat e Armatosura Italiane vlerësohen aq shumë edhe jashtë vendit, është për përgatitjen e njohur, profesionalizmin, përkushtimin me të cilin veprojnë ushtarët tanë në botë, dhe gjithashtu për histori njerëzimi si kjo. Historia e Shpend Lilës dhe ushtarit Col Moschin dëshmon edhe një herë për vlerësimin (pothuajse universal) të popullsisë vendase për ushtarët italianë të angazhuar në misione ndërkombëtare. Një vlerësim që shtrihet tek aleatët dhe partnerët. Jo pak herë ( e fundit për Carabinieri ), Forcat e Armatosura Italiane modelohen nga vendet e tjera”, komentoi Ministri Guerini.

[gallery columns="1" size="full" gss="1" ids="1147845,1147846,1147844"]

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH