Globi

Kosova do të përfitojë 360,000 vaksina antiCovid falas

Shkruar nga Liberale
Kosova do të përfitojë 360,000 vaksina antiCovid falas

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë bëri me dije se do të përfitojë 360 mijë vaksina falas kundër koronavirusit nga Aleanca Botërore e Vaksinimit, e njohur si COVAX.

Kosova ka qenë në bisedime me OBSH dhe është futur në listën e vendeve që e përfitojnë falas 20% të vaksinave.

“Kosova, prej disa muajsh, ka qenë në bisedime me Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe partnerët ndërkombëtarë. Aleanca Botërore e Vaksinimit e ka futur Kosovën në mesin e shteteve përfituese falas të 20% të sasisë së vaksinave, apo 360,000 doza të vaksinave kundër sëmundjes COVID-19, që e shkakton koronavirusi i ri”, shkruhet në deklaratën të Ministrisë së Shëndetësisë.

Megjithatë, Ministria e Shëndetësisë shton se pjesën tjetër të vaksinave, kur të jetë në treg, Kosova do ta blejë me mjetet e veta financiare.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH