Kryesore

Koronavirusi/ Rusia nis testimin e vaksinës në mbi 40 mijë njerëz

               Publikuar në : 18:41 - 20/08/20 liberale

Rusia pretendon se vaksina e saj ndaj koronavirusit, e para që do të regjistrohet në të gjithë botën, së shpejti do të testohet mbi 40,000 njerëz në mënyrë që të testojë besueshmërinë e saj.

Vaksina, e quajtur “Sputnik V”, është përshëndetur nga autoritetet ruse si e sigurt dhe efektive pasi ajo mori miratimin rregullator vendas në fillim të këtij muaji. Prodhimi në shkallë të gjer do të fillojë në shtator.

Sidoqoftë, ekspertët shëndetësorë dhe zyrtarët publikë kanë shprehur shqetësimin për vaksinën e propozuar, duke përmendur shpejtësinë e aprovimit të tij dhe mungesën e të dhënave në dispozicion. Rezultatet e dy muajve të gjykimeve njerëzore në shkallë të vogël në Rusi nuk janë bërë ende në dispozicion të publikut.

Vaksina e Rusisë po zhvillohet në Institutin e Kërkimeve Gamaleya në Moskë.

Deri më tani, më shumë se 22.4 milion njerëz janë infektuar me Covid-19, ndërsa 788.356 persona kanë humbur jetën, sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins.

Tags: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back