Aktualitet

Korab Lita sulmon Rudina Hajdarin: U bë pjesë e pazareve politike

Shkruar nga Liberale
Korab Lita sulmon Rudina Hajdarin: U bë pjesë e pazareve politike

Deputeti Korab Lita nga foltorja e Kuvendit ka sulmuar bashkëkryetaren e Komisionit të Reformës Zgjedhore, Rudina Hajdari.

Ai e ka akuzuar atë se është bërë pjesë e pazareve politik për Reformën Zgjedhore.

Mandati i ketij parlamenti po perfundon. Zgjedhjet e parakoheshme mund te jene ne horizont. Para dy javësh u ngrit këshilli politik me përfaqësues nga të gjitha partitë. Ne deputetët e opozitës parlamentare vendosemi në një kontekst të ri. Ne pranuam mandatet pasi kolegët tanë dogjën mandatet për ti dhënë shqiptarëve përfaqësim. Kjo s’do të thotë se ky përfaqësim duhet të çonte te pazaret. Ne si opozita i morëm mandatet kur rregullat e lojës ishin prishur. Unë në pjesën e mbetur të jetës së këtij parlamenti do i denoncoj. Rikthimi i garës ndërpartiake ishte sfida jonë më e madhe. Përfaqësuesja jonë në këshillin politik po bëhet pjesë e Këshillit Politik, është shenja e parë se si gara prishet dhe po bëhet pazar mes partisë. Misioni ynë i vetëm ishte hapja e garës për të mos pasur lista të mbyllura. Unë druaj se ky mision është bërë i paqenë, pasi misioni i opozitës duhet të jetë denoncimi i opozitës së dorëhequr. Ky është misioni im personal. Gara politike do të kthehet një ditë në Shqipëri. Edhe sikur i vetëm do e përmbush këtë mision“, tha Lita./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH