Showbiz

Kompania e Elon Musk merr lejen e autoriteteve amerikane për të testuar çipin e trurit tek njerëzit

Shkruar nga Liberale
Kompania e Elon Musk merr lejen e autoriteteve amerikane për të

Kompania e implanteve të trurit të Elon Musk Neuralink ka marrë dritën jeshile nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) për të filluar provat e para klinike njerëzore.

"Vendimi i FDA përfaqëson një hap të parë të rëndësishëm që një ditë do të lejojë teknologjinë tonë të ndihmojë shumë njerëz," tha kompania Neuralink në një mesazh në Twitter, duke nxituar të sqarojë se "rekrutimi" i vullnetarëve për "testet e klinikave" nuk ka filluar ende.

Neuralink është duke projektuar një ndërfaqe që do të implantohet në trurin e njeriut për të mundësuar komunikimin me kompjuterët përmes mendimit. Mbi të gjitha pritet të ndihmojë të paralizuarit, apo ata që vuajnë nga sëmundje neurologjike.

Fillimi më pas dëshiron t'i bëjë pajisjet mjaftueshëm të sigurta dhe të besueshme për t'u implantuar te njerëzit që dëshirojnë të shpenzojnë mijëra dollarë për ta bërë trurin e tyre më të fuqishëm.

Për Musk, i cili themeloi Neuralink në 2016, çipi që do të implantohet te njerëzit mund të lejojë njerëzimin të arrijë "bashkëjetesën me inteligjencën artificiale", siç e tha ai në 2020 në një ngjarje të kompanisë.

Miliarderi ka frikë se inteligjenca artificiale (AI) do t'i kalojë njerëzit dhe do të marrë kontrollin një ditë.

Në mars, Musk themeloi X.AI, një tjetër startup i AI, që ka të ngjarë të konkurrojë me OpenAI, kompaninë pas ChatGPT, softuer që mund të ndërveprojë me njerëzit dhe të prodhojë të gjitha llojet e teksteve kur t'u kërkohet.

"Tani jemi të sigurt se pajisja e Neuralink është gati për njerëzit, kështu që afati kohor varet nga procesi i miratimit të FDA," tha agjencia amerikane e barnave përmes Twitter në fund të nëntorit, një muaj pasi Musk bleu faqen e rrjeteve sociale.

Kreu i Tesla dhe SpaceX është mësuar të bëjë parashikime ambicioze si të rrezikshme, p.sh. për autonominë e makinave Tesla. Në korrik 2019, ai siguroi se Neuralink do të fillonte provat e para klinike njerëzore në 2020.

Herë pas here, Musk ka bërë tituj me pretendimet e tij për teknologjinë e kësaj natyre, për shembull se ajo mund të kurojë gjithçka, nga obeziteti te autizmi dhe skizofrenia, ose se do të lejonte një shfletim në internet në mënyrë telepatike. Vitin e kaluar ai siguroi se ishte aq i sigurt për sigurinë e pajisjes së kompanisë së tij, saqë do ta implantonte atë tek fëmijët e tij.

Deri më sot, prototipet e implanteve, të cilat kanë madhësinë e një monedhe të vogël, janë instaluar në kafkat e kafshëve. Kështu, majmunët ishin në gjendje të "luanin" videolojëra, ose "shtypnin" fjalë në ekran, thjesht duke lëvizur kursorin në ekran me sytë e tyre. Kompania Silicon Valley tashmë ka implantuar me sukses mikroçipe në dy kafshë, një majmun, 'Pager' dhe një derr, 'Gertrude'.

Në fund të nëntorit, start-up foli për përparime në hartimin e një kirurgu robotik dhe zhvillimin e implanteve të tjera që do të vendoseshin në palcën kurrizore ose në sy për të rivendosur lëvizjen ose shikimin.

Në vitin 2022, zoti Musk nxiti punëtorët e Neuralink të lëviznin me një shpejtësi shumë më të shpejtë. "Ne të gjithë do të vdesim para se të prodhohet ndonjë gjë e dobishme," u tha ai atyre në një takim vitin e kaluar, sipas agjencisë së lajmeve Bloomberg./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH