Aktualitet

Komisioni i Europian jep 15 milionë euro për shqiptarët pas tërmetit

Shkruar nga Liberale
Komisioni i Europian jep 15 milionë euro për shqiptarët pas

Komisioni i Bashkimit Europian ka akorduar një shumë prej 15 milionë eurosh për popullin shqiptar për rimëkëmbjen nga tërmeti.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen njoftoi në një postim në Twitter se kjo mbështetje do jepet menjëherë.

Ndërsa shtoi se BE do organizojë një konferencë të donatorëve për të ndihmuar në rindërtimin e Shqipërisë.

“Folëm me kryeministrin Edi Rama dhe e njoftuan se Komisioni i BE do japë një mbështetje të menjëhershme prej 15 milionë eurosh për popullin shqiptar.

Për më tepër, BE do të organizojë një konferencë të donatorëve për të ndihmuar në rindërtimin e Shqipërisë,"-shkroi Von der Leyen.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH