Aktualitet

Kokaina në konteinerin e “Alba Exotic Fruit”, Policia: Erdhi nga Ekuadori

Shkruar nga Liberale
Kokaina në konteinerin e “Alba Exotic Fruit”, Policia: Erdhi

Policia ka dhënë informacion zyrtar mbi ngarkesën me kokainë të kapur në kontejnerin e “Alba Exotic Fruit” në Portin e Durrësit.

Sipas informacioneve, janë sekuestruar 8 pako me kokainë të kapura në pjesën fundore te kapakët e motorëve frigoriferikë.

Dyshohet se ngarkesa është rreth 10 kg ndërsa operacioni në Portin e Durrësit vijon nën drejtimin e SPAK.

NJOFTIMI NGA POLICIA

Port, Durrës

Vijon operacioni policor i koduar “Rada”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e trafikimit të lëndëve narkotike.

Në kuadër të operacionit “Rada”, të nisur më datë 13.07.2021, në Portin e Durrësit, ku nga Task Forca permanente e përbërë nga Policia Kufitare, strukturat hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës dhe autoritet doganore të Portit janë gjetur dhe sekuestruar lëndë narkotike kokainë në një nga kontenierët për llogari të firmës “Alba Exotic Fruit”, tjetër sasi kokaine është sekuestruar ditën e sotme.

Në vijim të operacionit “Rada”, ditën e sotme, nga Task Forca permanente që vepron në Portin e Durrësit, është ushtruar kontroll i imtësishëm në një nga kontenierët i ngarkuar me banane i ardhur nga Ekuadori, për llogari të kësaj firme, ku si rezultat i kontrollit të imtësishëm në pjesën fundore te kapakët e motorrëve frigoriferike, u gjetën dhe u sekuestruan 8 pako me lëndë narkotike të dyshuar kokainë.

Task Forca permanente që operon në Portin e Durrësit vijon veprimet hetimore, nën drejtimin e SPAK-ut.

Në nisje të operacionit, nga taskforca permanente që vepron në hyrje dhe në dalje të Portit të Durrësit, më datë 13.07.2021, është arrestuar në flagrancë shtetasi B. G., (menaxheri i firmës) dhe është shpallur në kërkim administratori i firmës shtetasi E. D.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH