Aktualitet

Kokaina e gjetur në Shtëpinë e Bardhë mbetet pa autor, bie teza se i përkiste Joe Biden dhe djalit të tij

Shkruar nga Liberale
Kokaina e gjetur në Shtëpinë e Bardhë mbetet pa autor, bie

Hetimi nga Shërbimi Sekret, i cili është përgjegjës për sigurinë e presidentit amerikan, për çantën me kokainë të gjetur në Shtëpinë e Bardhë ka përfunduar pa identifikuar asnjë të dyshuar.

Në një deklaratë, Shërbimi Sekret tha se kishte marrë masat e nevojshme të sigurisë dhe kishte dërguar drogën për analiza për të përcaktuar se nuk ishte një përbërës i rrezikshëm. Në veçanti, analizat për kërcënimet biologjike ishin negative.

Për më tepër, në pyetjen vendimtare se si u gjet kokaina në Shtëpinë e Bardhë, Shërbimi Sekret pranon se, pavarësisht një hetimi të plotë, nuk ka arritur në një përfundim. Zona ku u gjet substanca u aksesua nga qindra njerëz, por ADN-ja e mbledhur nuk ishte e mjaftueshme për hetimin.

“Për momentin, hetimi i Shërbimit Sekret është mbyllur për shkak të mungesës së provave”, thuhet në deklaratë, sipas Guardian.

Një burim me dijeni për këtë çështje tha për CNN se hipoteza kryesore e hetuesve është se kokaina është lënë aty nga një mysafir, të cilit i kërkohet të lërë telefonat në një zonë të veçantë.

Javën e kaluar, zbulimi i kokainës i gjetur në një "zonë pune" të West Wing nxiti evakuimin e Shtëpisë së Bardhë. Thashethemet u përhapën, me kritikët e administratës së Biden që pretendonin se kokaina i përkiste djalit të Presidentit Joe Biden, Hunter Biden, i cili ka qenë i hapur për betejën e tij me varësinë. Megjithatë, as presidenti dhe as djali i tij nuk ishin të pranishëm në Shtëpinë e Bardhë kur u gjet kokaina.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH