Sociale

Koha kur Nikita Hrushovi dhe Nikolai Bulganin zbarkuan për herë të parë në Indi në vitin 1955

Shkruar nga Liberale
Koha kur Nikita Hrushovi dhe Nikolai Bulganin zbarkuan për herë

Liberale.al ju kthen pas në kohë me një foto që tashmë ka hyrë në histori.  Ishte koha kur ... Sekretari i Parë i Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik Nikita Hrushovi dhe Kryeministri i Bashkimit Sovjetik Nikolai Bulganin zbarkuan në kryeqytetin indian të Nju Delhit në Aeroportin Palam (Aeroporti Ndërkombëtar i sotëm Indira Gandhi ) më 18 nëntor 1955, ku u pritën nga një turmë entuziaste prej mbi 50,000 vetësh.

Mbi një milion indianë "pushuan" rrugët me shpresën për të parë liderët sovjetikë. Mikpritja e vendasve u pa si  një përpjekjeje për të paraqitur një Indi të ndritur para komunitetit ndërkombëtar.

Udhëheqësit sovjetikë u morën në një turne në vendet historike në Nju Delhi gjatë ditës së tyre të dytë në qytet.

Efekti vizual i Nehru-së që qëndron krah për krah (dhe në disa raste dorë për dore) me Hrushovin dhe Bulganinin do t'u transmetonte masave se qeveria e tyre aktuale (dhe sistemi i tyre aktual i qeverisjes) ishte mjeti për të ofruar zhvillimin e shpejtë që gëzonte Bashkimi Sovjetik.

Udhëtimi ishte gjithashtu një mundësi për Kongresin për të dalluar socializmin indian nga socializmi sovjetik. Një diskutim publik mbi socializmin u zhvillua pas mbërritjes së të ftuarve sovjetikë, pasi Hrushovi vuri në dukje se "konceptimi ynë i socializmit është paksa i ndryshëm (nga i juaji), por ne përshëndesim qëllimet tuaja." /L.M/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH