Globi

Klinikat e abortit fillojnë të mbyllen pas vendimit të Gjykatës së Lartë në SHBA

Shkruar nga Liberale
Klinikat e abortit fillojnë të mbyllen pas vendimit të

Klinikat kanë filluar të mbyllen në disa shtete amerikane, pasi një vendim i Gjykatës së Lartë hoqi të premten të drejtën kushtetuese të grave amerikane për abort.

Rreth gjysma e shteteve pritet të vendosin kufizime ose ndalime të reja pasi gjykata anuloi vendimin e saj 50-vjeçar Roe v Wade.

Dhe 13 shtete kanë të ashtuquajturat ligje nxitëse që do të ndalojnë abortin brenda 30 ditëve. Presidenti Joe Biden e përshkroi vendimin si "një gabim tragjik".

Në Phoenix, Arizona, policia hodhi gaz lotsjellës pasi protestuesit pro-zgjedhjes goditën dyert dhe dritaret e Capitol Hill. Në Los Anxhelos, protestuesit bllokuan për pak kohë trafikun në një autostradë.

Protestat pritet të vazhdojnë të shtunën në qytetet e vendit.

Në një klinikë aborti në Little Rock, Arkansas, një shtet me të ashtuquajturin ligj që lejon ndalimin e menjëhershëm, dyert e zonës së pacientit mbyllen sapo opinioni i gjykatës u postua në internet. Stafi bëri telefonata për t'u thënë grave se takimet e tyre ishin anuluar.

"Pavarësisht se sa fort përgatitemi për një lajm të keq, kur ai më në fund godet, godet fort. T'i telefonosh këta pacientë dhe t'u thuash atyre se Roe v Wade u përmbys është zemërthyese," tha infermierja Ashli ​​Hunt për BBC.

Shoqëruesit në klinikë, të cilët qëndronin në vapën e Arkansas ditë pas dite për të shoqëruar pacientët përmes turmës së protestuesve, mbajtën një përqafim në grup. "Mendova se ky vend do të kujdesej ende për njerëzit. Do të kujdesej akoma për gratë," tha zonjusha Karen, shoqëruesja kryesore.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH