Aktualitet

Kishin ardhur si turistë në Shqipëri, por shisnin kokainë, arrestohen 5 të huaj në Dhërmi

Shkruar nga Liberale
Kishin ardhur si turistë në Shqipëri, por shisnin kokainë,

Pesë shtetas të huaj janë arrestuar në Dhërmi, pasi shtireshin sikur kishin ardhur me pushime, ndërsa nga ana tjetër shisnin kokainë.

Sipas policisë, gjatë kontrollit fizik dhe kontrollit të ambienteve ku këta shtetas ishin akomoduar, shërbimet e Policisë gjetën një sasi lënde narkotike të llojit GHB (Gamma-hydroxybutyrate), të ndarë në 160 doza, 30 doza Poppers, 49 doza ekstazi, 2 doza MDMA, 18 doza kokainë dhe 3 doza kanabis, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale, së bashku me 5 aparate celulare.

Gjithashtu, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan edhe 2 610 pesos (monedha argjentinase), 340 euro dhe 400 dollarë, të dyshuara të përfituara nga shitja e lëndëve narkotike.

Si rezultat i operacionit policor të koduar “Parts 7”, u arrestuan në flagrancë shtetasit e huaj:

-T. G., 28 vjeçe, shtetase spanjolle;

-C. M., 28 vjeç, shtetas brazilian;

-Y. I., 32 vjeçe, shtetase argjentinase;

-R. D., 40 vjeç, shtetas argjentinas;

-N. M., 27 vjeç, shtetas italian.

Nga veprimet hetimore dyshohet se këta 5 shtetas kishin ardhur si turistë në Dhërmi dhe në bashkëpunim me njëri-tjetrin, shpërndanin lëndë narkotike në doza, në këtë zonë bregdetare, kryesisht për turistët e tjerë, në lokalet e natës dhe në aktivitetet e ndryshme të argëtimit që zhvillohen në bregdet, gjatë sezonit turistik.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH