Ndërkombëtare

Kina lëshon satelitin e parë për të testuar 6G-në

               Publikuar në : 21:57 - 07/11/20 liberale

Kina ka lëshuar me sukses satelitin e parë në botë 6G në hapësirë ​​për të testuar teknologjinë e re.

Sipas BBC, sateliti i dërguar nga Kina ka shkuar në orbitë së bashku me 12 satelitë të tjerë nga Taiyuan Satellite Launch Center në Provincën Shanxi.

Teknologjia me shpejtësi të lartë është në fazat e provës dhe do të jetë një nga elementët thelbësorë të komunikimeve të gjeneratës së ardhshme.

Sateliti gjithashtu funksionon me një teknologji e cila do të përdoret për monitorimin e katastrofave që mund të shkaktojnë dëme të mëdha në tokë.

 

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back