Globi

Kina kundërshton thirrjen për hetimin e origjinës së koronavirusit

Shkruar nga Liberale
Kina kundërshton thirrjen për hetimin e origjinës së

Kina ka hedhur poshtë thirrjet për një hetim të pavarur ndërkombëtar për origjinën e koronavirusit. Një diplomat i lartë në Mbretërinë e Bashkuar, Chen Wen i tha BBC-së se kërkesat ishin të motivuara politikisht dhe do të largonin vëmendjen e Kinës nga lufta kundër pandemisë.

Informacioni në lidhje me origjinën e Covid-19 dhe si filloi përhapja mund të ndihmonte vendet për të trajtuar sëmundjen. Virusi mendohet të ketë dalë në një treg të kafshëve të egra në qytetin Wuhan në fund të vitit të kaluar.

Ndërkohë një raport i BE akuzon Kinën për përhapjen e dezinformatave për krizën.

Shërbimi i Veprimit të Jashtëm të bllokut thotë se Rusia, dhe në një masë më të vogël Kina, kanë "shënjestra histori konspirative" në BE dhe vendet fqinje.

Presidenti amerikan Donald Trump gjithashtu ka sulmuar në mënyrë të përsëritur Kinën për trajtimin e saj të shpërthimit, dhe shteti i Misurit po hedh në gjyq qeverinë kineze, duke e akuzuar atë që ka bërë pak për të ndaluar përhapjen e virusit.

Shkencëtarët kanë derdhur spekulime se virusi mund të ishte krijuar në një laborator të Wuhan.

Por pse refuzon Kina?

Pothuajse nga fillimi i pandemisë, ka pasur thirrje që hetuesit ndërkombëtarë të lejohen në Kinë për të zbuluar se si filluan të gjitha.

Të enjten Kryeministri Australian Scott Morrison tha se ai do të nxiste një hetim në mbledhjen vjetore muajin tjetër të Asamblesë Botërore të Shëndetit, organi vendimmarrës i Organizatës Botërore të Shëndetit. Australia ulet në bordin ekzekutiv të asamblesë.

Bordi tashmë planifikon të diskutojë thirrjet për një rishikim të "mësimeve të nxjerra" të emergjencave shëndetësore.

Por zonja Chen i tha BBC-së vendi i saj nuk mund të pajtohej me asnjë hetim ndërkombëtar.

"Hetimi i pavarur është i motivuar politikisht," tha ajo.

"Ne jemi duke luftuar virusin për momentin, ne jemi duke përqëndruar të gjitha përpjekjet tona për të luftuar virusin. Pse të flasim për një hetim për këtë? Kjo do të devijojë jo vetëm vëmendjen, por do të devijojë burimet.

"Kjo është një iniciativë e motivuar politikisht, unë mendoj se askush nuk mund të pajtohet për këtë ... Kjo nuk do t'i shërbente askujt për ndonjë të mirë."

Zonja Chen tha që ka shumë thashetheme për origjinën e virusit, por një keqinformim i tillë ishte i rrezikshëm. Sipas saj ishte si një virus politik dhe po aq i rrezikshëm sa vetë koronavirusi, nëse jo edhe më shumë.

Evropianët 'nervozë' për përballjen me Kinën

Qeveritë në Evropë deri më tani kanë qenë të kujdesshme të angazhohen në një radhë diplomatike me Kinën në këtë kohë të ndjeshme.

Një zyrtar në Mbretërinë e Bashkuar, i cili si të tjerët nuk pranoi të fliste në procesverbal, tha se kishte një "nervozizëm" për përballjen me Kinën dhe se marrëdhëniet ishin "delikate".

Vendet janë të varura nga Pekini për shpërndarjen e pajisjeve jetësore në trajtimin e krizës dhe duan të mbajnë të hapur rrjedhën e informacionit për të ndihmuar të kuptojnë se çfarë ndodhi këtë herë dhe për të parandaluar shpërthimet e ardhshme, dhe ekspertët thonë se qasja duhet të kalibrohet me kujdes.

"Ne kemi nevojë për të thirrur retorikën dhe konfrontimin, sepse kemi diçka më serioze për t'u marrë me të," argumenton Charles Parton, një ish-diplomat i Mbretërisë së Bashkuar në Kinë dhe tani një bashkëpunëtor i vjetër në Rusi.

Në të kundërt, çështja e Kinës po bëhet shumë e politizuar në një vit zgjedhor me thirrje konkurruese për një linjë të ashpër mbi Pekinin dhe presion për të hetuar origjinën e virusit.

Cfarë thotë raporti i BE-së?

"Megjithë ndikimin e tyre potencialisht të rëndë në shëndetin publik, burimet zyrtare dhe të mbështetura nga shteti nga autoritete të ndryshme, përfshirë Rusinë dhe - në një masë më të vogël - Kina, kanë vazhduar të synojnë gjerësisht narrativat e komplotit dhe dezinformimin si në audiencën publike në BE ashtu edhe më gjerë lagje ”, thuhet në raport.

Ai pretendon se zyrtarët kinezë dhe mediat shtetërore janë përpjekur të heqin fajin për shpërthimin, duke zvogëluar çdo përmendje të Wuhan si origjinë të virusit, me disa kanale të mediave sociale të kontrolluara nga shteti duke vazhduar të përhapin teorinë se shpërthimi ishte i lidhur me vizitën nga SHBA e përfaqësuesit ushtarakë.

Autorët gjithashtu thonë se ka "prova domethënëse të operacioneve të fshehta kineze në mediat sociale", duke mbështetur raportet e rrjeteve në Twitter me lidhje me qeverinë kineze.

Raporti veçon gjithashtu Rusinë për përhapjen e dezinformatave, duke thënë se burimet pro-Kremlin dhe media shtetërore ruse po vazhdonin të zhvillonin një fushatë të koordinuar me qëllim të dëmtimit të BE-së dhe reagimit të saj ndaj krizave dhe mbjelljen e konfuzionit në lidhje me origjinën dhe implikimet shëndetësorenga Koronavirusi./BBC- Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH