Aktualitet

Kim thirrje liderëve politikë: Bëni transparente financimet e partive

Shkruar nga Liberale
Kim thirrje liderëve politikë: Bëni transparente financimet e

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë Yuri Kim, duke folur në një konferencë për mediat, e cila zhvillohet disa kohë përpara zgjedhjeve, kishte disa mesazhe me rëndësi për liderët politikë shqiptarë.

Kim theksoi se liderët politikë duhet të mos vënë kriminelë në listë, kurse shtoi se partitë duhet të bëjnë transparencë për financimet.

“SHBA ka punuar dhe do të punojë për të përmirësuar demokracinë në Shqipëri. Përfaqësuesit në parlament duhet të përfaqësojnë të gjithë shqiptarët. Liderët e partive të largojnë politikanët e korruptuar nga lista. Partitë të bëjnë transparente financimet.

Të kontrollohen mirë kandidatët, populli shqiptar nuk duhet që të votojë për kriminelë. Shqipëria mund të ndërtojë një sistem më të mirë elektoral. Ne inkurajojmë të gjithë partitë, që të kenë transparencë për gjithçka për zgjedhjet e ardhshme”, deklaroi ambasadorja e SHBA-ve Yuri Kim.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH