Aktualitet

Kim: Reforma në drejtësi, i vetmi mjet për të ardhmen e Shqipërisë

               Publikuar në : 19:56 - 09/04/21 liberale

Ambasadorja amerikane ka shprehur edhe njëherë mbështetjen për Reformën në Drejtësi në Shqipëri, si i vetmi mjet për të siguruar një të ardhme të drejtë, demokratike dhe të sigurt për vendin tonë.

“Më lejoni të jem e qartë: Shtetet e Bashkuara mbështesin plotësisht reformën në drejtësi të Shqipërisë dhe aspiratat e saj të pranimit në BE. Ne jemi me ju krah për krah. Si përfaqësues i Presidentit të Shteteve të Bashkuara, unë jam personalisht i përkushtuar të bëj gjithçka mundem për të promovuar këtë reformë si një mjet për të siguruar një të ardhme të drejtë, demokratike dhe të sigurt për Shqipërinë. “Projekti Drejtësi për të Gjithë” ka qenë një nga disa angazhimet e SHBA për të mbështetur reformën e drejtësisë në Shqipëri. Mbështetja jonë do të vazhdojë “.

Në fjalën e saj në takimin e zhvilluar nga USAID, ambasadorja Kim theksoi se investimet e SHBA në sektorin e drejtësisë po tregojnë rezultate

“Unë jam e inkurajuar nga mënyra sesi gjykatat në të gjithë vendin kanë përmirësuar performancën e tyre të përgjithshme, se si Gjykata e Lartë u organizua për të adresuar çështjet e saj në rritje dhe se Shkolla e Magjistraturës krijoi një program për edukimin e brezave të ardhshëm të profesionistëve ligjorë. Reforma në drejtësi nuk është e shpejtë, nuk është e lehtë dhe as nuk është e përsosur. Ky është një udhëtim që do kohë dhe përpjekje të qëndrueshme. Nuk ka asnjë alternativë: reforma në drejtësi është jetike për suksesin e Shqipërisë si komb, jetike për suksesin e saj si një ekonomi dhe thelbësore për suksesin e saj si ndërtimi i mundësive për popullsinë e saj të ndritshme, energjike dhe punëtore. Ajo është një shtyllë e rëndësishme për të realizuar të ardhmen e saj në Evropë, si një anëtar i familjes së demokracive evropiane. Si me çdo ndërmarrje gjithëpërfshirëse, e vetmja mënyrë për të arritur atje ku po shkojmë është një hap në një herë, një këmbë përpara tjetrës”.

 

Tags: ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back