Showbiz

Këto janë qytetet më të shtrenjta në botë, edhe për super të pasurit

Shkruar nga Liberale

Në krye të listës së qyteteve më të shtrenjta në botë për jetë luksoze për herë të parë, Singapori është në një përpjekje për t'u bërë një qendër kryesore globale për qytetarët super të pasur.

Sipas "Bloomberg", një vit më parë, Singapori, një nga vendet e para në Azi që rihapi kufijtë gjatë pandemisë, kishte zënë vendin e pestë bazuar në Indeksin e stilit të jetesës së Julius Baer. Megjithatë, këtë vit ai arriti të kapërcejë qytete si Shangai dhe Hong Kongu, të cilët janë përkatësisht në vendin e dytë dhe të tretë.

Apeli i Singaporit për individët me vlerë të lartë neto reflektohet në çmimet në rritje me të cilat përballen vendasit. "Standardet e larta të jetesës dhe kërkesat e shtuara për infrastrukturën lokale do të thotë se të jetosh këtu është shumë e shtrenjtë," thuhet në raportin e publikuar të martën. “Prona rezidenciale është në kërkesë jashtëzakonisht të lartë dhe makinat e tatuara janë përkatësisht 133% dhe 109% më të shtrenjta se mesatarja globale”.

Indeksi i stilit të jetës Julius Baer rendit 25 qytetet më të shtrenjta në botë duke analizuar shtëpitë, makinat, fluturimet e klasit të biznesit, darkat dhe lukset e tjera të individëve me vlerë të lartë neto me asete bankare prej 1 milion dollarë ose më shumë, nga shkurti deri në mars 2023.

Gjetjet e raportit

Azia mbetet kontinenti më i shtrenjtë për jetesë luksoze për të katërtin vit radhazi. Një tjetër fitues i madh ishte Nju Jorku, i cili u ngjit në vendin e pestë nga vendi i 11-të vitin e kaluar për shkak të forcimit të dollarit dhe rimëkëmbjes nga pandemia.

Në të kundërt, Londra ra në vendin e katërt nga vendi i dytë vitin e kaluar. Brexit dhe trazirat e mëvonshme vazhdojnë të dëmtojnë reputacionin e Mbretërisë së Bashkuar me Londrën që tani po përballet me konkurrencë të fortë nga qendrat financiare në rritje si Dubai dhe Singapori.

Për herë të parë që nga nisja e ekspozitës, Evropa, Lindja e Mesme dhe Afrika karakterizohen si rajonet më të përballueshme për një jetë të mirë. Dubai arriti të hyjë në top 10 për herë të parë, duke u bërë qyteti i shtatë më i shtrenjtë, duke zbritur Zyrihun në vendin e 14-të. Emirati konsiderohet si një nga "lojtarët" në indeksin e këtij viti pasi zhvendosja e një numri të madh individësh të pasur ka rritur ndjeshëm çmimet dhe kërkesën e pronave.

Më në fund, sondazhi zbuloi rritje të kërkesës për udhëtime dhe argëtim pasi kufizimet pandemike u hoqën. Kostoja e mallrave luksoze si vera, si një shishe Château Lafite Rothschild 2018, dhe uiski u rritën më së shumti në nivel global, përkatësisht me 17.2% dhe 16.2%.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH