Showbiz

Këto janë 5 gjërat që duhet të hidhni nga ngrirja e frigoriferit!

Shkruar nga Liberale
Këto janë 5 gjërat që duhet të hidhni nga ngrirja e

Ushqimi i ngrirë

A keni shkrirë ndonjëherë një paketë me mish ose perime dhe më në fund keni vendosur në minutën e fundit të dilni për të ngrënë? Nëse këto pako i keni hedhur sërish në ngrirje, është mirë t’i gjeni dhe t’i hidhni. Sa herë që shkrini dhe më pas rifreskoni një ushqim, rritni shanset e rritjes së baktereve. Mos e rifreskoni ushqimin që ka qenë në temperaturën e dhomës për më shumë se dy orë. Është mirë ta ndani ushqimin në pjesë përpara se ta vendosni në frigorifer dhe të hiqni vetëm atë që do të hani.

Të mbetura të harruara

Të rikthehesh në shtëpi me taper nga mamaja ose gjyshja është një zakon i preferuar. Por, ndonjëherë i harrojmë dhe ato përfundojnë në frigoriferin tonë për muaj ose më shumë. Fatkeqësisht, sipas ekspertëve të sigurisë ushqimore, ushqimet e gatuara duhet të konsumohen brenda tre deri në katër muaj. Pra, nëse ju kanë mbetur mbetje për më shumë se gjashtë muaj, është koha t’i hidhni ato.

Kuba akulli me aroma

Ju mund të mendoni se kubat e akullit nuk kanë erë dhe normalisht nuk kanë ndonjë erë të veçantë. Megjithatë, akulli merr me kalimin e kohës aromat që ka ushqimi përreth. Pasi akulli thith aromat, nuk ka asnjë mënyrë për t’i nxjerrë ato. E tëra çfarë mund të bëni është t’i hidhni dhe t’i mbushni përsëri. Për të shmangur problemin investoni tërësisht në kasë me kapak.

Akullore e vjetër

Nëse arrini ta mbani akulloren në frigorifer për më shumë se tre muaj atëherë është më mirë të mos e konsumoni. Në përgjithësi, akullorja, ashtu si produktet e tjera të qumështit, qëndron e freskët për tre muaj. Mbani parasysh gjithashtu datën e skadencës të shkruar në paketim.

Ëmbëlsirat me mbushje kremi ose djathi

Me afrimin e festave na pëlqen të bëjmë ëmbëlsira, por shumë herë e teprojmë dhe përfundojmë duke i vendosur në frigorifer. Shumica e ëmbëlsirave ruhen për tre deri në gjashtë muaj, por ato me djathë ose krem ​​brenda duhet të hahen brenda një muaji.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH