Showbiz

Keni thinja të parakohshme? Ja faktorët që ndikojnë në shfaqjen e tyre

Shkruar nga Liberale
Keni thinja të parakohshme? Ja faktorët që ndikojnë në

Stresi

Pirja e duhanit

Tymi që del nga duhani përmban kimikate që gjithashtu mund të përshpejtojnë plakjen e flokëve. Përveç kësaj, duhani gjithashtu ngadalëson prodhimin e aromatazës, një enzimë thelbësore për shëndetin e flokëve.

Mangësi në lëndët ushqyese

Mangësitë mund të shkaktojnë shumë probleme duke përfshirë thinjat e parakohshme të flokëve. Hulumtimet thonë se mungesa e lëndëve ushqyese të vitaminës D, E, biotinës, B-6, bakrit dhe B-12 mund të përshpejtojë plakjen dhe të shkaktojë thinja flokësh.

Mungesa e gjumit

Gjumi i dobët ose mungesa e gjumit gjithashtu mund të çojë në thinja të parakohshme të flokëve. Kur një person nuk fle mirë, mund të shkaktojë inflamacion, dobësim të qelizave staminale dhe përshpejtimin e plakjes.

Mos-hidratimi në mënyrë adekuate

Uji mund të zgjidhë shumicën e problemeve tona shëndetësore. Pra, kur trupit tonë i mungon sasia e duhur, ajo mund të ndikojë edhe në flokët tanë. Kjo është kryesisht për shkak të lagështisë së pamjaftueshme në fijet e flokëve.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH