Globi

Kate Cox ndez sërish debatin: Rrezikon të vdesë për shkak të shtatzënisë, por Gjykata e Lartë e Teksasit i mohon abortin

Shkruar nga Liberale
Kate Cox ndez sërish debatin: Rrezikon të vdesë për shkak

Rasti i Kate Cox, një grua me një shtatzëni të rëndë, po shkakton diskutime në Texas, pasi Gjykata e Lartë i bllokoi përkohësisht abortin. Sipas raportimeve në mediat amerikane, Gjykata pranoi kërkesën e Prokurorit të Përgjithshëm të Teksasit, Ken Paxton, i cili kërkoi pezullimin e urdhrit të gjykatës së rrethit të 7 dhjetorit 2023. Gjykata shpjegoi se çështja mbetet në juridiksionin e saj, por nuk ka specifikuar afatin kohor në të cilin do të jepet vendimi përfundimtar.

Kate Cox, 31 vjeç, tashmë nënë e dy fëmijëve, 3 dhe 1 vjeç, është 20 javë shtatzënë dhe fëmija u diagnostikua me një sëmundje gjenetike fatale. Fetusi preket nga trisomia 18, e njohur gjithashtu si sindroma Edwards, një çrregullim gjenetik që shkakton keq formime të ndryshme serioze fizike dhe njohëse tek fëmija i palindur, shpesh fatal para lindjes ose në vitin e parë të jetës.

Këshilla e mjekëve është të mos përfundojë shtatzënia, në fakt jeta e nënës dhe fertiliteti i saj në të ardhmen janë gjithashtu në rrezik. Por Kate Cox jeton në Teksas, një shtet konservator që ka një nga rregulloret më kufizuese për abortin pasi Gjykata e Lartë anuloi aktin historik Roe v. Wade.

Mjekët të cilëve iu drejtua 31-vjeçarja i thanë se “duart ua kishte lidhur ligji”. Ligji i Teksasit lejon ndërprerjen e shtatzënisë në rastet kur jeta e nënës është në rrezik, por mjekët thonë se vendimi është e paqartë dhe rrezikojnë pasoja të mëdha.

Për këtë arsye gruas iu desh të ndërmerrte një betejë të vështirë ligjore: ditët e fundit Cox fitoi raundin e parë kur gjyqtarja e qarkut Maya Guerra Gamble vendosi se ajo ka të drejtë për një abort, duke e cilësuar një përjashtim të rrallë mjekësor, sipas ligjit Lone Star State. Por të nesërmen, Prokurori i Përgjithshëm Ken Paxton apeloi në Gjykatën e Lartë të shtetit, e cila pezulloi vendimin e gjyqtarit në pritje të shqyrtimit të meritave të çështjes.

Paxton akuzoi Maya Guerra Gamble për abuzim me fuqitë e saj diskrecionale dhe e quajti atë një "militante". Më pas ai dërgoi një letër paralajmëruese në spitale, duke kërcënuar se do të ndjekë penalisht këdo që ndihmon gruan të abortojë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH