Kryesore

Karota ruse

               Publikuar në : 08:53 - 31/10/19 liberale

Shqetësimeve të disa vendeve të BE-së dhe ShBA-së se fuqitë e tjera do të mbushnin vakumin në rajon, Rusia i është përgjigjur me një ftesë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për në Bashkimin Ekonomik Euroaziatik. Fqinjët e kanë mohuar një ftesë të tillë, ndërsa në vend maxhoranca ka paraqitur në Kuvend një rezolutë kundër financimeve ruse në politikën shqiptare. 

Ashtu siç ministri  gjerman Michael Roth e kishte parashikuar se vakumin e krijuar në Ballkan, pas vendimit negativ për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,  do ta mbushnin fuqitë e tjera, Rusia nuk ka vonuar t’i ftojë dy kandidatet e Ballkanit me anëtarësim në Bashkimin  Ekonomik Euroaziatik.

Ndikimit rus në rajon i druhej edhe ShBA, ndërsa shprehu zhgënjimin për  “Jo”-në e Këshillit Europian ndaj dy vendeve, në samitin e 18 tetorit.

Me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pas dere, me proceset e ndërprera të negociatave me Serbinë dhe Malin e Zi dhe me këmbënguljen e Macron për të reformuar nga brenda unionin, BE jo vetëm që nuk po e rrit praninë në Ballkan, por rrezikon që fuqi si Rusia ta shtrijnë ndikimin fare pranë saj.

Pesë ditë pasi Serbia aderoi në Bashkimin Ekonomik Euroaziatik, ftesa për dy të zhgënjyerat, erdhi nga Përfaqësuesi i Përhershëm i Rusisë në BE, Vladimir Chizhov, gjatë Forumit Ekonomik Euroaziatik,  në Verona.

“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të gjejnë mirëkuptim më shpejt në EEU sesa në BE. Unë jam i sigurt se vendet, të cilat janë kandidate për anëtarësim në BE dhe së fundmi janë vënë në akull nga Brukseli mund të kenë më shumë përfitime  në EEU”, do të shprehej zyrtari rus.

Traktati i Bashkimit Ekonomik Euroaziatik, një ide e lindur dhe e propozuar që në vitin 1994 do të bëhej realitet 20 vjet më vonë, duke u firmosur më 2014-ën nga liderët e Bjellorusisë, Kazakistanit dhe Rusisë. Ky union prezanton lëvizjen e lirë të mallrave, kapitalit, shërbimeve dhe qytetarëve dhe siguron politika të përbashkëta në sferën makroekonomike, transport, industri dhe agrikulturë, energji, tregti të jashtme, investime, dogana, konkurrencë dhe rregullatorë anti-trust, në të ardhmen është parashikuar edhe prezantimi i një monedhe të përbashkët dhe integrim më i madh.

Por, pavarësisht deklaratës publike, kryeministri maqedonas Zoran Zaev ka mohuar që Maqedonia e Veriut të ketë marrë një ftesë të tillë, ndërsa ka shtuar se shpreson që një e tillë të mos vijë.

Nga ana e  qeverisë  shqiptare nuk ka pasur një përgjigje zyrtare kundrejt portës lindore të Europës që Rusia thotë se e ka hapur të mirëpresë vendet ballkanike,  kryeministri Rama pak ditë më parë gjatë konferencës “ShBA në Ballkanin Perëndimor” megjithëse i zhgënjyer se me vendimin,  BE nuk e kishte mbajtur fjalën dhe kishte humbur besueshmërinë në rajon do të thoshte se për shqiptarët perspektiva europiane është  e vetmja rrugë.

Edhe më 18 tetor,  Rama pohoi ecurinë në rrugën e integrimit në BE, ndërsa ditët e fundit ai është takuar me kryeministrat e Greqisë dhe Italisë, që kanë mbështetur çeljen e negociatave me Shqipërinë, ndërsa dy ditë më parë sëbashku me liderë të tjerë të Ballkanit është takuar me shefen në largim të politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

Ndërhyrjet e huaja në proceset elektorale e ka çuar maxhorancën qeverisëse të hartojë  një projekt-rezolutë për parandalimin e  financimeve të huaja në partitë  politike dhe për të reduktuar keqinformimin publik, e cila  i është dërguar Kuvendit të Shqipërisë.

Rezoluta duket se vjen si masë pas skandalit të publikuar nga revista “Mother Jones” rreth  financimeve dhe veprimtarive lobuese në Uashington për interes të PD-së. Artikulli i “Mother Jones” ngrinte dyshime se pas një pjese të pagesave të bëra nga kompania “Biniatta Trade LP”, me bazë në Skoci, qëndrojnë biznesmenë rusë.

Për këtë, Prokuroria e Tiranës  nisi hetimet mbi liderin e opozitës Lulzim Basha, ish-deputetin Arben Ristani dhe financierin e PD Ilir Dervishi. Tre zyrtarët e PD janë nën hetim si persona të dyshuar për pastrim parash e falsifikim formularësh në lidhje me financimet ruse në SHBA për zgjedhjet parlamentare të vitit 2017.

Lulzim Basha i hodhi poshtë të dhënat e  botuara  nga revista amerikane “Mother Jones”.

Por deputeti i PS-së, Ervin Bushati është shprehur se kanë indicie për financimet ruse në politikën shqiptare. “Ne kemi indicie dhe fakte që janë në prokurori, që kanë ndërhyrë në mënyrë të pandërgjegjshme nuk e di, se Basha ndoshta nuk e ka ditur që financojnë rusët, ndoshta nuk e ka ditur se Basha nuk di shumë gjëra, ashtu i përgjumur si është, ndoshta dhe i ka shpëtuar”, do të deklaronte deputeti, ndërsa në rezolutë theksohet se ndërhyrja ruse në Shqipëri është burimi kryesor i dezinformimit në Evropë dhe që është dyfishuar që nga janari 2019 me 998 raste, krahasuar me një vit më parë.

Pas deklaratave të deputetit socialist se Shqipëria nuk ishte imune ndaj ndikimit rus , ka reaguar Ambasada e Rusisë në Tiranë. “Pasi kemi dëgjuar argumentet e autorit të rezolutës, z. Ervin Bushati për një farë virusi, me anë të të cilit rusët mund të “infektojnë” gjithë kompjuterët në rajonin e Ballkanit, u bindëm për analfabetizmin kompjuterik të krijuesve të kësaj “vepre”. Me këmbëngulje u rekomandojmë të lexojnë librin “Siguria Ndërkombëtare e Informacionit” të sapobotuar në Rusi të një prej specialistëve më të mëdhenj të MPJ-së ruse në këtë fushë”, shkruhet në deklaratë.

Rrezikun e ndikimit rus dhe kinez e lajmëroi edhe e ngarkuara me punë e ShBA-së, Leyla Moses –Ones në konferencën “ShBA në Ballkanin Perëndimor”.

“Për Rusinë, Kinën Ballkani është mjet që të shfrytëzohet dhe të flaket tej, ata duan të minojnë modelin perëndimor. Nuk ka asgjë idealiste në qëllimet e tyre. Me oligarkitë e korruptuara që janë të divorcuara nga interesi i njerëzve, të cilëve supozohet t’ju shërbejë qeveria. Kina ka vënë në zbatim diplomacinë shtrënguese të debitorit për blerë një ndikim që i pret fuqitë forcës ekonomike dhe dëmton autonominë politike të ashtuquajturve partnerëve të saj, do të thoshte Moses –Ones,  ndërsa edhe Përfaqësuesi i Posaçëm i Sekretarit të Shtetit për Ballkanin ka  thnë se vendimi negativ i BE-së për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, dërgon sinjalin tek vendet e tjera se dera për ne BE është mbyllur, rrezikon gërryerjen e besueshmërisë së BE-së dhe krijon një boshllëk udhëheqjeje që Rusia, Kina dhe të tjerë janë mëse të gatshëm ta mbushin.

Departamenti Amerikan i Shtetit, në deklaratën e lëshuar më 18 tetor do t’i quante fuqitë e tjera që mund të mbushin vakumin në Ballkan, “aktorë të huaj dashakeqës, të cilët kërkojnë të minojnë vlerat perëndimore dhe komunitetin euro-atlantik”.

E emëruara e Trump si ambasadore e ShBA në Shqipëri, theksoi dje para senatit se në prioritetet e diplomacisë amerikane është nxitja dhe  mbështetja në zhvillimin e kapaciteteve të Shqipërisë si aleat i NATO-s. Yuri Kim do të thoshte se ndikimi rus në Shqipëri nuk është i madh, por megjithatë ekziston rreziku bashkë me Rusinë për t’u infiltruar në ekonomi dhe politikë.

Moses –Ones do të thoshte pak ditë më parë se Shqipëria i ka refuzuar përpjekjet e Kinës, Rusisë dhe Iranit. “Shqipëria ja ka bërë të qartë Kinës se disa gjëra thjesht nuk janë për shitje. Shqipëria ka refuzuar makinacionet ruse dhe Shqipëria ka treguar se nuk do të tolerojë terroristë iranianë në tokën e saj. Shqipëria ka zgjedhur sërish dhe përsëri të mbajë qëndrime parimore”, do të thoshte përfaqësuesja e ambasadës amerikane.

Kryeministri Rama do të theksonte rolin e ShBA si një mbështetës i paqes dhe zhvillimit në Ballkan dhe një partner historik i Shqipërisë dhe se përpjekjet e qeverisë janë me sytë nga Perëndimi, nga fronti i BE-së nuk ka asnjë datë për çelje të negociatave me dy vendet dhe sicc do të thoshte ai mund të zgjatë edhe vite.

Megjithë keqardhjen e kancelares Merkel se BE  dështoi në mbajtjen e premtimit me dy vendet, që sipas saj kishin bërë përparime të dukshme me reformat, unioni gjendet sot në mosdakordësi rreth vendimit të 18 tetorit.

Pak ditë më parë deputetët e parlamentit europian miratuan një rezolutë ku i kërkojnë liderëve të  BE-së hapjen sa më shpejt të negociatave me dy vendet, duke e cilësuar vendimin e Brukselit “gabim historik”.

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli ka planifikuar një vizitë në

Maqedoninë e Veriut dhe Shqipëri, gjatë nëntorit dhe dhjetorit, ndërsa mesazhi i tij për të dy vendet është mbajtja e kursit europian.

“Parlamenti Europian qëndron me ju. Me një shumicë të madhe votash, Parlamenti Evropian ka ritheksuar mbështetjen e tij të plotë për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë një javë më parë. Ne nuk do të heshtim,  por i nxisim shtetet e BE të marrin një vendim unanimisht në favor të bisedimeve të pranimit në takimin e ardhshëm”, ka thënë Sassoli.

Ajo që është bërë e ditur nga kancelarja Merkel dhe presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk është se ccështja e negociatave do të diskutohet në Samitin e Zagrebit, në maj të vitit që vjen.

Kryeministri kroat, do t’i thoshte presidentit Meta gjatë vizitës së tij në Zagreb, se vendi i tij do të trefishojë përpjekjet për një vendim pozitiv për negociatat,  në samitin e Zagrebit.

Ndërsa vendet e Ballkanit presin prej vitesh integrimin në BE, ndërsa presidenti Macron nuk e sheh si kohë të përshtatshme për zgjerimin e mëtejshëm, takimi i Novi Sadit disa ditë më parë i kryeministrave Rama, Zaev dhe presidentit Vuçiç për Shengenin Ballkanik ishte përtej forcimit të  bashkëpunimit mes vendeve të rajonit edhe një mesazh i qartë zhgënjimi për BE-në. “S’ka ndryshim agjende në raport me partnerët ndërkombëtarë, por ka një ndryshim formati që është i ndërtuar mes nesh pa pritur që Bashkimi Evropian të ketë kohë të merret me ne. Le ta themi siç është realiteti, ne nuk jemi prioriteti i BE-së, prioritieti i tyrë është procesi ku kanë hyrë për të reformuar veten. Ne nuk mund të presim të bëhemi prioriteti i BE-së, por të avancojmë duke strukturuar një veprim shumë më aktiv”, do të shprehej Rama.

Serbia, e cila është në proces të ngrirë të negociatave dhe po ashtu me një dialog të ndërprerë me Kosovën, rifillimi i të cilit nxitet si nga ShBA ashtu edhe nga BE, ishte e para që hodhi hapin duke pranuar ftesën e aleatit të saj, Rusisë duke firmosur traktatin me Bashkimin Ekonomik Euroaziatik. Edhe vizita e kryeministrit rus, Medvedev në Beograd erdhi pas vendimit të Brukselit. Gjatë vizitës së saj në Moskë, kryeministrja serbe Brnabiç firmosi duke u bërë pjesë e Bashkimit Euroaziatik, duke mohuar se kjo binte ndesh me politikat pro-europiane të vendit.

“Unë mendoj se kjo është plotësuese e politikës sonë europiane dhe rrugës sonë në BE. Sepse është në interesin e BE-së që të kemi një ekonomi më të forte. Një marrëveshje e tregtisë së lirë me EAEU do të na e ofrojë një shans të tillë, ” tha shefja e ekzekutivit, ndërsa tregu i këtij unioni llogarit 183 milionë njerëz dhe një Prodhim të Brendshëm Bruto me mbi 4 trilionë dollarë.

Ndërsa BE duket se nuk e ka më në prioritetet e saj Ballkanin, edhe pse Merkel dhe Macron janë kujdesur t’i kenë nën vëzhgim me samitin e Berlinit që nuk e pati vijimin me atë të Parisit të anuluar nga presidenti francez, Rusia nuk do të ndalet vetëm tek ftesat e Përfaqësuesit të saj në BE për t’iu bashkuar një unioni tjetër të tregtisë së lirë, në një kohë kur jo vetëm zëra nga Europa, por edhe nga ShBA paralajmërojnë rrezikun e zbritjes së ndikimit të fuqive të tjera në Ballkanin që në Europë aktualisht gjendet vetëm gjeografikisht.

Ambasada e Rusisë për ndikimet ruse në Shqipëri: Nuk keni prova! 

Ambasada e Rusisë në Shqipëri ka reaguar pas nismës së shumicës qeverisëse për të depozituar në Kuvend një projekt rezolutë sa i përket ndërhyrjes së huaj në proceset elektorale në Shqipëri, teksa deputeti Ervin Bushati theksoi se një lëvizje e tillë erdhi pas donacioneve ruse për PD-në.

“Jemi njohur me fjalimet e mbajtura nga folësit e konferencës «US Policy in the Ëestern Balkans», si edhe me planet e parlamentarëve shqiptarë për miratimin e rezolutës për “ndërhyrje të huaj”. Sa herë që jemi akuzuar për ndërhyrje në punët e brendshme të Tiranës, ne kemi pritur me padurim të paktën edhe një provë për këtë. Por, miqtë tanë shqiptarë nuk kanë mundur të paraqesin as edhe një provë.Është fatkeqësi që autoritet shqiptare trillojnë histori mitike për të justifikuar “përleshjet” ekzistuese në politikën e brendshme, nga të cilat ne qëndrojmë larg. Është për të ardhur keq që e gjitha kjo po ndodh dukshëm nën një marrëveshje të heshtur të Ambasadës së SHBA-ve (ah po, kjo nuk quhet ndërhyrje në punët e brendshme). Akoma më keq, pasi kemi dëgjuar argumentet e autorit të rezolutës, z. Ervin Bushati për një farë virusi, me anë të të cilit rusët mund të “infektojnë” gjithë kompjuterët në rajonin e Ballkanit, u bindëm për analfabetizmin kompjuterik të krijuesve të kësaj “vepre”. Me këmbëngulje u rekomandojmë të lexojnë librin “Siguria Ndërkombëtare e Informacionit” të porsa botuar në Rusi të një prej specialistëve më të mëdhenj të MPJ-së ruse në këtë fushë” thotë ambasada ruse në Tiranë.

Presidenti i PE-së vizitë në  Maqedoninë e Veriut dhe  Shqipëri: Qëndroni në rrugën europiane!

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli do të vizitojë Maqedoninë e Veriut e Shqipërinë, vizitë e cila pason vendimin e BE për të mos çelur negociatat me BE. Sassoli do të qëndrojë në Maqedoninë e Veriut në fillim të javës që vjen, ndërsa vizitën e tij të parë në Shqipëria që pas marrjes së detyrës do ta kryejë më 2-3 dhjetor.

Para nisjes së vizitës, Sassoli ka një mesazh të qartë për dy vendet, publikuar në faqen zyrtare të Parlamentit Europian, ndërsa i kërkon atyre të qëndrojnë në rrugën europiane.

“Vizita në Maqedoninë e Veriut, dhe shumë shpejt në Shqipëri, ka një rëndësi të madhe për mua personalisht në këtë moment. Ne e dimë që popullsia në të dy vendet është zhgënjyer shumë nga dështimi i Këshillitpër të rënë dakord për hapjen e bisedimeve të pranimit për shkak të vetos së disa shteteve anëtare. Ne e kuptojmë dhe e ndajmë këtë zhgënjim. Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë zbatuar reformat që ne kërkuam prej tyre dhe tani meritojnë të shpërblehen për përpjekjet e tyre të jashtëzakonshme. Për më tepër, dua t’u bëj thirrje qytetarëve dhe veçanërisht brezit të ri:

Mos shuani shpresën, ju lutemi qëndroni në rrugën evropiane. Parlamenti Evropian qëndron me ju. Me një shumicë të madhe votash, Parlamenti Evropian ka ritheksuar mbështetjen e tij të plotë për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë një javë më parë. Ne nuk do të heshtim por i nxisim shtetet e BE të marrin një vendim unanimisht në favor të bisedimeve të pranimit në takimin e ardhshëm.

Ndërkohë, ne i inkurajojmë të dy vendet të vazhdojnë në rrugët e tyre të reformës. Jemi të bindur që, përkundër shtyrjes, kjo kohë nuk do shkojë kot. Reformat e kryera në rrugën e anëtarësimit të plotë në BE janë në interesin më të mirë të vendeve dhe qytetarëve të tyre, dhe do të përfitojnë para së gjithash dhe brezin e ri që meriton një të ardhme më të mirë”,-deklaron Sassoli. /Gazeta Liberale

Tags: , , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back