Globi

Karolina e Veriut voton ndalimin e abortit pas javës së 12-të

Shkruar nga Liberale

Ligjvënësit e Karolinës së Veriut kanë votuar për të anuluar veton e guvernatorit për ndalimin e shumicës së abortit pas 12 javësh. Masa u miratua nga legjislatura e shtetit të kontrolluar nga republikanët në fillim të majit, por u vendos veto nga guvernatori demokrat Roy Cooper gjatë fundjavës.

Republikanët e përmbysën veton në votime të njëpasnjëshme, duke nxitur thirrjet  që e quanin vendimin një "turpit".

Ligji, i cili shkurton kohën për abortin në shtet nga 20 javë, tani do të hyjë në fuqi më 1 korrik.

Të martën, Senati i shtetit votoi 30-20 dhe Dhoma me 72-48 për të anuluar veton. Një dezertor i vetëm republikan mund ta kishte anuluar rezultatin në anën tjetër.

I njohur zyrtarisht si Akti i Kujdesit për Gratë, Fëmijët dhe Familjet, ai u miratua nga Senati i shtetit përgjatë linjave partiake më 4 maj, një ditë pasi u miratua nga Dhoma e Përfaqësuesve e shtetit.

Masa u vu veto nga guvernatori Cooper në një tubim të shtunën. Ai tha se projektligji do të qëndrojë "në rrugën e përparimit" dhe "do ta kthejë orën 50 vjet prapa në shëndetin e grave".

Legjislacioni ndalon abortin në javën e 12-të me përjashtim të rasteve të përdhunimit, incestit dhe emergjencave mjekësore. Ai urdhëron që çdo abort që ndodh pas kësaj periudhe të kryhet në spital.

Përjashtimet në rastin e përdhunimit dhe incestit janë deri në javën e 20-të të shtatzënisë, ose në rast të një “anomalie të kufizuar të jetës”, deri në 24 javë.

Ligji gjithashtu kufizon përdorimin e pilulave të abortit pas 10 javësh të shtatzënisë dhe vendos kërkesa shtesë, të tilla si një konsultim personal me një mjek përpara procedurës.

Ligji përfshin 160 milion dollarë financim për kontracepsionin, kujdestarinë dhe kujdesin ndaj fëmijëve dhe lejen prindërore të paguar./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH