Aktualitet

Karabina: Anëtarët e Këshillit Bashkiak marrin 6-7 paga në shtet

               Publikuar në : 21:49 - 22/05/20 liberale

Ish-ministrja teknike e Arsimit, Mirela Karabina gjatë fjalës së mbajtur sot në protestën e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit ka deklaruar se anëtarë të këshillit të Bashkisë së Tiranës i kanë bërë presion.

Znj. Karabina në protestën e kaluar lexoi mbi 30 emra të këshillit bashkiak që kanë votuar për shembjen e teatrit duke treguar se, janë pjesë e disa bordeve shtetërore njëkohësisht dhe mbajnë nga disa pozicione në administratën publike.

“Presioni i tyre ndaj një femre është mjeran para asaj që kanë bërë. Të japin dorëheqjen dhe të dalin para drejtësisë. Të 60 emrat e turpit do të shkojnë para ligjit sepse kanë grabitur pronën shtetërore, kanë ndërhyrë dhe prishur atë”, deklaroi znj. Karabina.

Ajo tha se, shumica e tyre marrin nga 6-7 paga dhe kjo i bën që t’i shërbejnë në mënyrë të verbër pushtetit, siç ishte dhe rasti i votimit për godinën e Teatrit Kombëtar.

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit protestoi gjatë ditës së premte në qytetin e Durrësit ku mblodhën dhe firma të qytetarëve për rindërtimin e godinës.

Lista e denoncuar nga znj. Karabina:

– Luan Bregasi, Shoqata ”Biznes Albania”, Anëtar Bordi i “AIDA” ku qeveria jep fondet e PPP-ve dhe në 2 borde të tjerë.
– Plarent Ndreca, Sekretar në Ministrinë e Brendshme, kryetar i tenderëve të Shqipërisë, anëtar në 4 borde shteti.

– Toni Gogu, Kryetar i Këshillit Bashkiak, Konsulent në BSH dhe anëtarë në 2 borde shteti.

– Vjollca Braho, Drejtore e Inspektoriatit Shëndetësor (ISHSH), anëtare në 5 borde shteti.

– Mira Rakacolli, Zv/ministre e Shëndetësisë, kryetare e komitetit të Ekspertëve të Luftës “Covid-19”, anëtare në 3 borde shteti dhe gruaja e drejtorit i të spitalit “Shefqet Ndroqi”-Tiranë.

– Joleza Koka, specialiste investimesh në Ministrinë e Shëndetësisë; dhe këshilltare në ISSH.

– Adrian Civici, Ish-Anëtar Bordi i BSH, ish president i UET, Dekan “Universiteti Mesdhetar”, konsulent i Ramës dhe anëtar në 2 borde shteti.

– Aldrin Dalipi, Kryetar i Këshillit të Qarkut-Tiranë, anëtarë në 3 borde shteti për pronat.

– Besfort Lamallari, Zv/ministër i Brendshëm dhe Prefekt i Shkodrës, anëtar në 2 borde shteti.

– Teuta Vodo, Zv/ministre e Brendshme dhe anëtare në 2 borde shteti.

– Romina Kuko, Zv/ministre e Brendshme dhe anëtare në 2 borde shteti.

– Julian Hodaj, Zv/ministër i Brendshëm dhe anëtar në 3 borde shteti.

– Albert Nikolla, Këshilltar i Kryeministrit dhe anëtar në 3 borde shteti.

– Bardhylka Kospiri, Zv/ministre e Shëndetësisë dhe anëtare në 2 borde shteti.

– Sonila Qato, ish-Drejtore e Rrugëve, këshilltare e Belinda Ballukut, anëtare në 2 borde shteti.

– Arta Dollani, Drejtore e Institutit të Monumenteve të Kulturës dhe anëtare në 3 borde shteti.

– Ervin Mete, Kryetar i Mbikëqyrjes Financare, anëtar në 3 borde shteti.

– Klodiana Beshku, Këshilltare e Edi Ramës në Ministrisë e Jashtme, anëtare në 2 borde shteti.

– Oltion Rrumbullaku, Zv/ministër i Arsimit, anëtar në 2 borde shteti.

– Artur Sula, Dekan i Fakultetit të Gjuhëve të Huaja, anëtar në 2 borde shteti.

– Dajna Sorensen, Zv/ministre e Financave dhe anëtare në 2 borde shteti.

– Eridian Salianji, Ish- Zv/ministër Drejtësie, Jurist i PS në KQZ, anëtar në 2 borde shteti.

– Ornela Çuçi, Zv/ministre e Mjedis-Turizmit, anëtare në 2 borde shteti.

– Frida Krifca, Drejtore e AZHBR (Fondet Bujqësore) dhe anëtare në 2 borde shteti.

– Ermira Gjeçi, Zv/ministre e Bujqësisë, anëtare në 2 borde shteti.

– Etjen Xhafaj, Zv/ministër i Jashtëm, anëtar në 3 borde shteti,

– Koli Bele, Jursit i PS, ish-Sekretar në 3 Ministri, anëtarë në 4 borde shteti.

– Redi Shtino, Zv/ministër Arsimi, anëtar në 2 borde shteti

– Blerina Doracaj, Ish-drejtore e Përgjithshme e Hipotekave, tani zyrtare në PS.

– Hantin Bonati, Zv/ministër i Energjisë, anëtar në 3 borde shteti.

– Enis Hoxha, Zv/drejtor i Hiptekave, anëtar në 2 borde shteti.

– Alketa Hila, N/drejtore e Fondit të Kujdesit Shëndetësor, anëtare në 2 borde shteti.

– Egert Vargu, Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial.

– Maura Linadi, Koordinatore Kombëtare për votuesit për herë të parë, FRESSH.

– Sara Shameti, kordinatore e FRESSH, për lëvizjet stundentore, këshilltare e Arbi Maznikut.

Tags: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back