Globi

Kapet nëndetësja e kontrabandës së kokainës, me vlerë 150 milionë dollarë

Shkruar nga Liberale
Kapet nëndetësja e kontrabandës së kokainës, me

Kapen tre tonë kokainë me vlerë më shumë se 150 milion dollarë.

“Për më shumë se 20 vjet trafikantët kanë përdorur nëndetëset për të arritur në Afrikë dhe Evropë, por këto të dyja janë të parat që kemi kapur," shpjegon Antonio Martinez Duarte, Kryekomisioneri i Brigadës së Narco, në Policinë Kombëtare Spanjolle.

Në fakt, mendohet se qindra nëndetëse të bëra vetë janë nisur drejt Evropës, tregu më i madh i kokainës pas SHBA-së, dhe një që po rritet me shpejtësi pas një rënieje të pandemisë Covid.

Madje thuhet se në mes të Atlantikut, rreth Ishujve Kanarie dhe Azores, gjendet një varrezë masive e nëndetëseve të kokainës, të fundosura qëllimisht.

Çdo mision i fshehtë do të kishte qenë një triumf i madh për ekipet e mekanikëve që ndërtonin në heshtje anijet e tyre në thellësitë e xhunglës së Amerikës së Jugut, kryesisht në Guajana dhe Surinam.

Megjithatë, në Spanjë, si pjesë e luftës globale të trafikimit, është policia që trumbeton një fitore të madhe në selinë e saj në Madrid.

"Ky është një operacion shumë i rëndësishëm," thotë kryekomisioneri Duarte. “Është hera e parë në Evropë që ne kemi gjetur më shumë se një ton e gjysmë pastë bazë kokaine”.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH