Globi

Kandidati turk tërhiqet në mënyrë dramatike 3 ditë përpara zgjedhjeve presidenciale

Shkruar nga Liberale
Kandidati turk tërhiqet në mënyrë dramatike 3 ditë

Tre ditë përpara votimit më të ngushtë presidencial në Turqi në vite, një nga katër kandidatët, Muharrem Ince, është tërhequr nga gara.

Z. Ince kishte qenë nën presion në rritje për ndarjen e votave të opozitës, kur ata kanë shansin e tyre më të madh për të hequr Rexhep Tajip Erdogan nga pushteti.

“Po e tërheq kandidaturën time”, u tha ai gazetarëve. Ai përmendi fotografitë e rreme seksi si një nga arsyet e tij për t'u tërhequr.

Ai u ankua se për 45 ditë ishte shpifur dhe kishte pësuar një atentat të karakterit dhe autoritetet turke nuk kishin arritur të mbronin reputacionin e tij.

“Fatura të rreme, video të rreme, foto… ata morën një video nga një uebsajt izraelit pornografik dhe shtuan fytyrën time atje”, tha ai.

Fatkeqësisht, disa njerëz në Turqi i ndanë ato për hir të të qenit në të ashtuquajturën opozitë”.

Por ai tha gjithashtu se nuk dëshiron të fajësohet nga aleanca e partive opozitare nëse humbin votën presidenciale.

Vendimi i z. Ince për t'u tërhequr i jep rivalit më të madh të Presidentit Erdogan, Kemal Kilicdaroglu, një nxitje të madhe.

Erdogan ka udhëhequr vendin e tij për më shumë se 20 vjet, por Turqia po përballet me një normë inflacioni prej 44%.

Ai është kritikuar gjithashtu për dështimet në përgjigjen ndaj një tërmeti të dyfishtë në shkurt që vrau më shumë se 50,000 njerëz në 11 provinca.

Z. Kilicdaroglu, 74-vjeç, kryeson një aleancë prej gjashtë partish opozitare dhe sondazhet e fundit i japin atij 49% të votave.

Megjithëse Z. Ince po merr vetëm një pjesë të vogël të votave, mbështetësit e opozitës shpresojnë se tërheqja e tij mund të jetë e mjaftueshme për ta lënë Kilicdaroglu mbi 50% të nevojshëm për të fituar zgjedhjet të dielën.

Nëse asnjë kandidat nuk siguron 50%, votimi shkon në balotazh dy javë më vonë.

Z. Ince, 59 vjeç, fitoi 30% të votave për partinë kryesore opozitare Republikane Popullore pesë vjet më parë, por ai u largua nga partia vitin e ardhshëm./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH