Aktualitet

Kallëzohet në SPAK kryetari i bashkisë së Tropojës

Shkruar nga Liberale
Kallëzohet në SPAK kryetari i bashkisë së Tropojës

Kryetari i bashkisë së Tropojës, Rexh Byberi është kallëzuar në SPAK nga banorë të zonës.

Kallëzimi ndaj tij është bërë nga rreth 300 banorë të cilët e akuzojnë për shpërdorim detyre.

“Ne kallëzuesit jemi banorë të Bashkisë Tropojë, ku po bëjmë rreth 3 vjet që sorollatemi nga kryetari i bashkisë Rexhe Byberi duke mos gjetur zgjidhje.

Kryetari i bashkisë Tropojë Rexhe Byberi është i përfshirë në  aktivitete kriminale dhe për këtë arsye jemi duke bërë këtë kallzim ku e akuzojmë për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës” parashikuar nga neni 248 i K.Penale dhe për veprën penale të “Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendor”.

Këtë aktivitet kriminal ky kryetar bashkie e ushtron me djemtë e xhaxhait të tij ku një prej tyre është dhe i kallzuari prej nesh Avni Byberi, akuzuar për veprën penale të “Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendor” parashikuar nga neni 245 i Kodit Penal dhe “Pastrim i produkteve të veprës penale” të parashikuar nga neni 287 i K.Penal”, thuhet në denoncimin e banorëve.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH