Globi

Ka një arsye pse peshkaqenët po bëhen agresivë, ata po drogohen në brigjet amerikane

Shkruar nga Liberale
Ka një arsye pse peshkaqenët po bëhen agresivë, ata po

Një përshtatje moderne e thrillerit të famshëm të Steven Spielberg "Jaws" mund të jetë rreth peshkaqenëve tregtarë që e kthejnë shtratin e detit në një geto të trafikut të drogës. Ky film surreal mund të bazohet në faktin se shkencëtarët besojnë se peshkaqenët në brigjet e Floridës mund të hanë tufa kokaine të hedhura në oqean nga kontrabandistët e drogës me destinacion SHBA.

Çdo vit sasi të mëdha droge dalin në plazhe nga oqeani dhe sekuestrohen nga autoritetet. Biologu Tom Hird donte të hetonte nëse peshkaqenët përdorin apo jo kokainë dhe kërkimi i tij po prezantohet përmes një serie të re televizive, "Peshkaqenë të kokainës", e cila do të shfaqet premierë gjatë "Java e peshkaqenëve" të Discovery Channel javën e ardhshme.

Sipas "New York Post", Hird dhe shkencëtarja mjedisore e Universitetit të Floridës, Tracy Fanara, po kryejnë një seri eksperimentesh mbi peshkaqenë pranë Florida Keys, ku peshkatarët thuhet se kanë treguar histori të peshqve...të varur nga droga.

"Më e rëndësishme është se si kimikatet, farmaceutikët dhe drogat ilegale hyjnë në oqeane dhe çfarë efektesh mund të kenë më pas në këto ekosisteme të ndjeshme oqeanike," tha Hird për Live Science.

Eksperimenti i peshkaqenëve

Si pjesë e kërkimit të tyre, Hird dhe Fantana gjatë zhytjes vunë re se disa peshkaqenë po vepronin në mënyrë të çuditshme. Për shembull, një peshkaqen me çekiç, një specie që normalisht u shmanget njerëzve, u vërsul drejt tyre dhe dukej se po notonte anash. Në 60 metra nën sipërfaqe, një peshkaqen ranor u pa duke notuar në rrathë, duke u fiksuar në diçka që nuk ishte aty, raportoi emisioni.

Ata më pas testuan reagimin e peshkaqenëve ndaj paketave të hedhura në ujë që ishin të ngjashme në madhësi dhe formë me paketat e kokainës. Ata zbuluan se peshkaqenët preferonin këto pako të rreme me kokainë ndaj ushqimeve të tjera të rreme që u hidheshin, si mjellmat.

Hird dhe Fantana më pas u përpoqën të rikrijonin rrjedhën natyrale të kokainës me një pelet pluhur peshku për të shkaktuar një përgjigje masive dopamine nga peshkaqenë. Peshkaqenët duket se janë duke u egërsuar, raporton Live Science./Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH