Showbiz

John Phillips, legjenda që përdhunoi, pati një lidhje 10-vjeçare dhe la shtatzënë vajzën e tij

Shkruar nga Liberale
Historia e Mackenzie Phillips për marrëdhënien e incestit me të atin , u rikthye në “dritë”, duke shkaktuar tronditje, si për ata që e mësuan për herë të parë, ashtu edhe për ata që e kujtuan. Aktorja e "American Graffiti" së fundmi ka folur për lidhjen e saj dhjetëvjeçare me babain e saj, muzikantin John Phillips, të cilën e zbuloi për herë të parë në vitin 2009 dhe pse zgjodhi ta falte atë. "Babi ishte diçka tjetër," tha Phillips gjatë një takimi me motrën e saj China Phillips-Baldwin. “Dhe kam shumë kritika në internet sepse kam falje në zemrën time. Fala, sepse falja është për mua, jo për personin tjetër. Dhe të falësh nuk do të thotë që unë pajtohem me atë për të cilën po e fal atë .' Kush është John Phillips John Edmund Andrew Phillips ishte një muzikant rock amerikan dhe udhëheqës i grupit "The Mamas & The Papas ". Ai shpesh i referohej vetes si "Papa John Phillips". Ai lindi më 30 gusht 1935 në Karolinën e Jugut dhe vdiq më 18 mars 2001 në Los Anxhelos. Ai kishte të gjitha mundësitë për të hyrë në histori si një "legjendë" e muzikës, por biografia e vajzës së tij në vitin 2009 e la në hije profilin e tij përgjithmonë. Ai ishte i rëndësishëm në themelimin e "Mamas & Papas" në vitet '60. Grupi, i njohur për hite si 'California Dreamin' dhe 'Monday, Monday', arriti sukses të konsiderueshëm dhe konsiderohet nga shumë si një gur themeli i folk rock. Ai vetë shkroi tekste për këngët e grupit, të cilat, ndër të tjera, eksploronin tema të dashurisë, marrëdhënieve dhe ndryshimeve shoqërore. Fillimisht, Phillips u përball me sfida, duke përfshirë alkoolin dhe drogën. Jeta e tij e trazuar personale shpesh pengonte grupin "Mamas & Papas", të cilët përfundimisht u shpërndanë në 1968 dhe Phillips ndoqi një karrierë solo. Ai publikoi disa albume dhe impresionoi një pjesë të madhe të botës me talentin e tij. Vitet e tij të varësisë nga droga rezultuan në probleme të pakthyeshme shëndetësore terminale që kërkonin një transplant të mëlçisë në 1992. Disa muaj pas operacionit të madh, fotografitë e tij duke pirë alkool në një bar në Palm Springs, Kaliforni, u botuan në "National Enquirer". Më 14 mars 1994, gjatë paraqitjes së tij të parë në The Howard Stern Show pas transplantit, ai tha: "Unë herë pas here pi një pije". Phillips i kaloi vitet e tij të fundit në Palm Springs, Kaliforni, me Farnaz Arasteh, gruan e tij të katërt. Më 18 mars 2001, ai vdiq nga dështimi i zemrës në Los Angeles në moshën 65-vjeçare, disa ditë pasi kishte përfunduar regjistrimet për një album të ri. Ai u varros në varrezat Forest Lawn në Cathedral City, pranë Palm Springs me gruan e tij të tretë Genevieve Waite. Nëse Mackenzie nuk do të kishte folur, sot John Phillips do të ishte një "mit" për qasjen e tij novatore ndaj folk rock-ut. Rrëfimi tronditës i vajzës së tij Mackenzie Phillips, e cila foli për marrëdhënien e saj me këngëtaren "Mamas & the Papas" në kujtimet e saj të vitit 2009, tha se marrëdhënia e tyre filloi kur ajo ishte 19 vjeçe kur babai i saj e përdhunoi. Lidhja e tyre zgjati 10 vjet dhe mori fund kur ajo mbeti shtatzënë dhe nuk ishte e sigurt nëse babai i saj ishte babai i foshnjës. "Është shumë, shumë e komplikuar," i tha ajo motrës së saj në një video që ajo ndau në YouTube më 29 nëntor. "E megjithatë, unë jam në paqe." Babai i tyre, ranë dakord motrat (nëna e Mackenzie është Susan Adams, Michelle Phillips e Chyna) ishte një figurë komplekse.
"Ai kishte shumë nivele të ndryshme," tha Chyna për babanë e tyre. " Është e qartë se ai është një kompozitor i mrekullueshëm dhe, e dini, më pëlqeu e qeshura e tij, por kishte një anë tjetër të babait që ai ishte, dua të them diçka si një përbindësh." Edhe pse Mackenzie (e cila tani është esëll) zbuloi se humbi kontaktet me pjesën më të madhe të familjes së saj pasi zbuloi lidhjen e saj, Chyna qëndroi pranë saj. “Dëshiroj që ju ta dini,” i tha China Mackenzie-t, “unë të besova dhe dua që ta dish se isha krenare për ty që e nxore atë, edhe pse ishte e dhimbshme për të gjithë." Në vitin 2009, pas publikimit të kujtimeve të saj, Mackenzie foli sinqerisht për këtë pjesë të jetës së saj gjatë një interviste me Oprah Winfrey. "Unë isha një vajzë e vogël që kishte këtë [babain] mbresëlënës," tha ajo në atë kohë. “ E adhuroja babanë tim, e prisja vazhdimisht. Unë vazhdimisht përpiqesha të tërhiqja vëmendjen e tij dhe kisha këtë dëshirë të thellë, instinktive për lidhje.' Një dëshirë që, shtoi ajo, u shtrembërua kur kombinohej me drogën dhe alkoolin që ai përdorte në atë kohë. "Me kalimin e kohës," shpjegoi ajo, "perceptimi juaj për gjërat, për botën, për rregullat e shoqërisë, shtrembërohet dhe shtrembërohet." Por përfundimisht Mackenzie ndërpreu marrëdhënien incestuese me të atin kur mbeti shtatzënë. “Kam bërë një abort dhe nuk e lashë më të më prekte", tha ajo./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH