Aktualitet

Joe Biden president, premtimet që iu ka bërë amerikanëve

Shkruar nga Liberale
Joe Biden president, premtimet që iu ka bërë amerikanëve

Kur ai njoftoi zyrtarisht hyrjen e tij në garën presidenciale të vitit 2020, Joe Biden deklaroi se qëndronte për dy gjëra - punëtorët që "ndërtuan këtë vend" dhe vlerat që mund të kapërcejnë ndarjen e tij.

Ndërsa SHBA përballet me sfida nga koronavirusi te pabarazia racore, fusha e tij është të krijojë mundësi të reja ekonomike për punëtorët, të rivendosë mbrojtjen e mjedisit dhe të drejtat e kujdesit shëndetësor dhe aleancat ndërkombëtare. Më poshtë, qëndrimi që Biden mban për 8 cështje kryesore:

Një program kombëtar testimi dhe gjurmimi

Qasja e Biden për të trajtuar virusin koronavirus, sfida më e menjëhershme dhe e qartë me të cilën përballet vendi, është të sigurojë testime falas për të gjithë dhe të punësojë 100,000 njerëz për të ngritur një program kombëtar për gjurmimin e kontakteve.

Ai thotë se dëshiron të krijojë të paktën 10 qendra testimi në çdo shtet, të thërrasë agjencitë federale për të vendosur burime dhe për të dhënë udhëzime më të forta kombëtare përmes ekspertëve federalë. Ai thotë se të gjithë guvernatorët duhet të mbajnë maska.

Votuesit e dyshimtë ndaj autoritetit federal do ta shohin këtë si veprim të tepruar, por qëndron shumë në përputhje me pikëpamjen e përgjithshme të Biden dhe Demokratëve mbi rolin që qeveria duhet të luajë.

Rritni pagën minimale dhe investoni në energjinë e gjelbër

Për të adresuar ndikimin e menjëhershëm të krizës së koronavirusit, Biden është zotuar të shpenzojë "gjithçka që duhet" për të dhënë hua për bizneset e vogla dhe për të rritur pagesat e drejtpërdrejta të parave për familjet. Ndër propozimet janë 200 dollarë shtesë në pagesa të Sigurimeve Shoqërore në muaj, duke hequr shkurtimet e taksave të epokës Trump dhe 10,000 dollarë faljen e huasë studentore për kreditë federale.

Politikat më të gjera ekonomike të Biden, të quajtur "Ndërtohu më mirë", synojnë të kënaqin dy zona elektorale që tradicionalisht mbështesin demokratët - të rinjtë dhe punëtorët e jakave blu.

Ai mbështet ngritjen e pagës minimale federale në 15 dollarë (11.50 £) në orë - një masë që është e popullarizuar në mesin e të rinjve dhe që është bërë diçka e një figure totem për partinë në vitin 2020, dhe një shenjë e lëvizjes së saj në të majtë. Ai gjithashtu dëshiron një investim 2 dollarë në energjinë e gjelbër, duke argumentuar se rritja e prodhimit të gjelbër ndihmon punëtorët e sindikatës së klasës punëtore, të cilët kryejnë shumicën e atyre punëve.

Ekziston gjithashtu një zotim prej 400 miliardë dollarësh për të përdorur dollarë federalë për të blerë mallra amerikanë, së bashku me një angazhim më të gjerë për të zbatuar ligjet "Bleni Amerikanët" për projektet e reja të transportit. Biden u kritikua më parë për mbështetjen e Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë të Amerikës së Veriut (Nafta), e cila kritikët thonë se ka dërguar punë jashtë shtetit.

Plani i tij i vitit 2020 kërkon që qeveria federale të investojë 300 miliardë dollarë në materiale, shërbime, kërkime dhe teknologji të prodhuara nga SHBA.

Reforma në drejtësinë penale, grante për komunitetet pakicë

Pas protestave që kanë kapur SHBA këtë vit, ai tha se ai beson se racizmi ekziston në SHBA dhe duhet të trajtohet përmes programeve të gjera ekonomike dhe sociale për të mbështetur pakicat. Një shtyllë e programit të tij "rindërtimi" është krijimi i mbështetjes së biznesit për pakicat përmes një fondi investimi prej 30 miliardë dollarësh.

Sa i përket drejtësisë penale, ai ka lëvizur larg nga pozicioni i tij shumë i kritikuar "i ashpër për krimin" i viteve 1990. Biden tani ka propozuar politika për të zvogëluar burgimin, adresuar racën, gjininë dhe pabarazitë e bazuara në të ardhura në sistemin e drejtësisë dhe rehabilitimin e të burgosurve të liruar. Ai tani do të krijojë një program 20 miliardë dollarë me grante për të stimuluar shtetet për të investuar në përpjekjet për uljen e burgjeve, për të eleminuar dënimet minimale të detyrueshme, për të dekriminalizuar marihuanën dhe për të larguar dënimet e mëparshme të kanabisit dhe për t'i dhënë fund dënimit me vdekje.

Sidoqoftë, ai ka hedhur poshtë thirrjet për të paguar policinë, duke thënë se burimet duhet të lidhen me mirëmbajtjen e standardeve. Ai argumenton se disa fonde për policinë duhet të ridrejtohen në shërbimet sociale si shëndeti mendor dhe bën thirrje për një investim prej 300 milion dollarë në një program të policimit në komunitet.

Regjistrohuni në marrëveshjen globale të klimës

Biden e ka quajtur ndryshimin e klimës një kërcënim ekzistencial dhe thotë se ai do të mbledhë pjesën tjetër të botës për të vepruar më shpejt në frenimin e emetimeve duke u bashkuar përsëri me Marrëveshjen e Klimës në Paris. Marrëveshja, nga e cila u tërhoq Donald Trump, angazhoi SHBA për të prerë gazrat serë deri në 28% deri në 2025, bazuar në nivelet e vitit 2005.

Megjithëse ai nuk përqafon Marrëveshjen e Re të Gjelbër - një paketë për klimën dhe vendet e punës të paraqitura nga krahu i majtë i partisë së tij - ai po propozon një investim federal 1.7 tn dollarë në kërkimin e teknologjisë së gjelbër, disa prej të cilave mbivendosen me financimin në planin e tij të ekonomisë, për t'u shpenzuar gjatë 10 viteve të ardhshme dhe dëshiron që SHBA të arrijë zero emetime neto deri në vitin 2050 - një angazhim që u bë nga më shumë se 60 vende të tjera vitin e kaluar. Kina dhe India, dy emetuesit e tjerë më të mëdhenj të karbonit, ende nuk janë bashkuar me premtimin. Investimet shkojnë drejt planit të tij ekonomik për të krijuar vende pune në prodhimin e produkteve "energji jeshile".

Riktheni reputacionin e Amerikës ... dhe mbase merrni Kinën

Biden shkroi se si president, ai do të përqendrohej së pari në çështjet kombëtare. Thënë kjo, ka shumë pak për të sugjeruar që vlerat e Biden në politikën e jashtme janë larguar nga multilateralizmi dhe angazhimi në skenën botërore, në kundërshtim me atë izoluese pa zhurmë të Trump. Ai ka premtuar gjithashtu të rregullojë marrëdhëniet me aleatët e SHBA, veçanërisht me aleancën e NATO-s, të cilën Trump ka kërcënuar vazhdimisht se do të minojë me shkurtime fondesh.

Ai ka thënë se Kina duhet të mbajë përgjegjësi për mjedisin e padrejtë dhe praktikat tregtare, por në vend të tarifave të njëanshme, ai ka propozuar një koalicion ndërkombëtar me demokracitë e tjera që Kina "nuk ka mundësi t'i injorojë", megjithëse ai ka qenë i paqartë për atë që do të thotë kjo.

Zgjero Obamacare

Biden thotë se ai do të zgjerojë skemën e sigurimeve shëndetësore publike të miratuara kur ai ishte zëvendës i Presidentit Barack Obama dhe do të zbatojë një plan për të siguruar rreth 97% të amerikanëve. Megjithëse nuk i përmbahet propozimit universal të sigurimit shëndetësor në listat e dëshirave të anëtarëve më të majtë të partisë së tij, Biden premton t'u japë të gjithë amerikanëve mundësinë për t'u regjistruar në një opsion të sigurimit shëndetësor publik të ngjashëm me Medicare, i cili siguron përfitime mjekësore për të moshuarit dhe për të ulur moshën e kualifikimit për vetë Medicare nga 65 në 60 vjeç. Komiteti për një Buxhet Federal të Përgjegjshëm, një grup jo-partizan, vlerëson se plani i përgjithshëm i Biden do të kushtonte 2.25 milion dollarë për 10 vjet.

Zhbërja e politikave të Trump

Në 100 ditët e tij të para në detyrë, Biden premton të anulojë politikat e Trump që ndajnë prindërit nga fëmijët e tyre në kufirin SHBA-Meksikë, të shfuqizojë kufijtë në numrin e kërkesave për azil dhe të heqë ndalimin e udhëtimit nga disa vende shumicë myslimane. Ai gjithashtu premton të mbrojë "endërrimtarët" - njerëz të sjellë në mënyrë të paligjshme në SHBA si fëmijë që u lejohej të qëndronin nën një politikë të epokës së Obamës - si dhe të sigurojë që ata janë të ligjshëm për ndihmë studentore federale.

Parashkollori universal, zgjeroni kolegjin falas

Në një zhvendosje të dukshme në të majtë, ai ka mbështetur disa pjesë të mëdha të politikës arsimore që janë bërë të njohura brenda partisë - falja e borxhit të huasë studentore, zgjerimi i kolegjeve dhe aksesi universal parashkollor. Këto do të paguheshin duke përdorur paratë e fituara nga tërheqja e uljeve të taksave të epokës Trump./Marrë nga BBC

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH