Globi

Jep dorëheqjen kryeministri i Ukrainës

Shkruar nga Liberale
Jep dorëheqjen kryeministri i Ukrainës

Kryeministri ukrainas Oleksiy Honcharuk ka dhënë dorëheqjen. Ai ka thënë se në këtë post kishte ardhur për të realizuar programin e presidentit pasi ai është “një model i hapjes dhe i mirësjelljes”.

“Sidoqoftë, për të hequr çdo dyshim në lidhje me respektin dhe besimin tonë tek presidenti, unë shkrova një letër dorëheqjeje dhe ia paraqita presidentit, i cili mund ta paraqesë atë në parlament”, ka shkruar ai në Facebook.

Kryeministri përmendi edhe regjistrimet audio të publikuara së fundmi nga mbledhjet e tij të qeverisë.

"Ditët e fundit, të gjithë ju keni qenë dëshmitarë të ngjarjeve që shpalosen rreth dosjeve të rrjedhura të mbledhura nga fragmente të regjistrimeve të mbledhjeve të qeverisë. Përmbajtja e tyre krijon artificialisht përshtypjen se ekipi im dhe unë nuk e respektojmë presidentin, i cili është udhëheqësi ynë politik”, shtoi ai.

Zyra e Presidentit Volodymyr Zelensky tha se do të shqyrtojë letrën e dorëheqjes./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH