Globi

Jep dorëheqjen kryeministri letonez, “për t’i hapur rrugë një qeverie të re që do të sigurojë ndryshim, mirëqenie dhe rritje ekonomike”

Shkruar nga Liberale
Jep dorëheqjen kryeministri letonez, “për t’i hapur

Kryeministri i Letonisë, Krisjanis Karins, i paraqiti letrën e dorëheqjes presidentit Edgars Rinkevics.

Përmes një postimi në platformën e medias sociale X, e njohur më parë si Twitter, Karins njoftoi se ka lënë detyrën e tij.

Duke bërë të ditur se duhet të vazhdojnë punimet për të ardhmen e Letonisë, Karins u shprehu: “Sot u takova me presidentin Rinkevics dhe i paraqita atij letrën time të dorëheqjes në mënyrë që të formohet sa më parë një qeveri e re dhe e fuqishme e cila do të sigurojë një ndryshim kuptimplotë, mirëqenie dhe rritje ekonomike”.

Në një deklaratë të bërë më 14 gusht, Karins si arsye të dorëheqjes tregoi “Listën e Bashkuar” dhe “Aleancën Kombëtare” që janë partitë partnere të koalicionit.

Karins, lideri i Partisë Uniteti i Ri, njoftoi se partia e tij ka paraqitur kandidat për kryeministër Evika Silina.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH