Aktualitet

Jeni me grip? Ja disa këshilla të thjeshta për t’u rikuperuar sa më shpejt

Shkruar nga Liberale
Jeni me grip? Ja disa këshilla të thjeshta për t’u

Qëndroni në shtëpi

Trupi juaj ka nevojë për kohë dhe energji për të luftuar virusin e gripit, që do të thotë se rutina juaj e përditshme do të duhet të rikthehet. Nëse është e mundur shmangni detyrat dhe punët e jashtme (brenda dhe jashtë shtëpisë) derisa të filloni të ndiheni më mirë.

Përveçse ju ndihmon të shëroheni, qëndrimi në shtëpi ju pengon gjithashtu të përhapni gripin te të tjerët në komunitetin ose vendin tuaj të punës. Gripi mund të jetë i rrezikshëm për të rriturit dhe fëmijët e vegjël, kështu që është jetike të shmangni kontaktin me të tjerët ndërsa është ngjitës.

Hidratimi ‘mund’ gripin

Një simptomë e gripit është temperatura e lartë, e cila mund të çojë në djersitje. Ju gjithashtu mund të përjetoni të vjella ose diarre. Trupi juaj ka nevojë për shumë lëngje për të zëvendësuar atë që keni humbur dhe akoma më shumë për të luftuar infeksionin.

Uji është më i miri, por mund të pini edhe çajra bimorë ose çaj me mjaltë.

Këto mund të kenë një efekt qetësues në simptomat tuaja duke ju mbajtur të hidratuar. Megjithatë, dy gjëra që duhet të shmangni gjithmonë janë alkooli dhe kafeina.

Flini sa më shumë që të mundeni

Gjumi është ilaçi më i mirë i trupit tuaj gjatë luftimit të gripit. Të përkulesh në divan duke parë televizor nuk është një ide e keqe, por mos rri zgjuar duke parë shfaqjen tuaj të preferuar.

Shkoni në shtrat më herët se zakonisht dhe flini më gjatë nëse mundeni. Ju gjithashtu mund të bëni një sy gjumë gjatë ditës për t’i dhënë trupit tuaj më shumë kohë për t’u rikuperuar.

Pushimi dhe gjumi gjithashtu zvogëlojnë rrezikun e komplikimeve serioze të gripit, siç është pneumonia.

Lehtësoni frymëmarrjen

Mund të jetë e vështirë të flini me hundë të bllokuara dhe kollë. Provoni këto këshilla për të marrë frymë më lehtë dhe për të fjetur më mirë:

-Përdorni një jastëk shtesë për të mbështetur kokën dhe për të zvogëluar presionin mbi sinuset.

-Flini me një lagështues në dhomë që të mos ju thahet fyti.

-Bëni një dush të ngrohtë para gjumit.

Zgjidhni ushqimet e duhura

Mund të tundoheni të harroni një tas me akullore ose një pako me patatina, por trupi juaj ka nevojë për ushqime të freskëta dhe më ushqyese për t’u rikuperuar shpejt nga gripi.

Frutat dhe perimet e freskëta ofrojnë vitamina, minerale dhe antioksidantë të rëndësishëm që forcojnë sistemin tuaj imunitar ndërsa lufton virusin.

Ju mund të mos keni shumë oreks, por është ende e rëndësishme të hani vakte të rregullta për të ruajtur forcën tuaj

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH