Aktualitet

"Jam i tronditur dhe i frikësuar", Jon Fosse fiton çmimin Nobel në Letërsi 

Shkruar nga Liberale
"Jam i tronditur dhe i frikësuar", Jon Fosse fiton çmimin

Autori norvegjez Jon Fosse është fituesi i çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2023 për "dramat dhe prozën e tij novatore që i japin zë të pathënës".

Sipas fjalëve të industrialistit suedez dhe themeluesit të çmimeve Alfred Nobel, çmimi prestigjioz duhet t'i shkojë "personit që në fushën e letërsisë prodhoi veprën më të shquar në një drejtim idealist".

"Jam i tronditur dhe disi i frikësuar," tha Fosse në një deklaratë për agjencinë e lajmeve Reuters pas fitores së tij. “Unë e shoh këtë si një çmim për letërsinë që para së gjithash synon të jetë letërsia, pa konsiderata të tjera.

Fosse lindi më 29 shtator 1959 në Haugesund të Norvegjisë. Ai debutoi me romanin "Raudt, svart 1983", i cili prezantoi temën e vetëvrasjes dhe parapriu punën e tij të mëvonshme.

Sipas fjalëve të Akademisë, “në reduktimin rrënjësor të gjuhës dhe veprimit dramatik, ai shpreh emocionet më të fuqishme njerëzore të ankthit dhe pafuqisë në termat më të thjeshta të përditshme”.

Vepra të tjera përfshijnë romanet "Stengd gitar" dhe "Skuggar" (2007) dhe romanin e shkurtër "Morgon og kveld".

Ruth Cruickshank, profesoreshë e asociuar në Letërsinë dhe Kulturën Franceze Krahasuese në Royal Holloway, Universiteti i Londrës, tha se zgjedhja e Fosse është "shumë domethënëse".

“Është shumë domethënëse që Nobeli ka shkuar për një autor tjetër jo anglofon, duke vazhduar të njohë rëndësinë e qarkullimit të letërsisë jo-anglofone në përkthim,” tha Cruickshank./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH