Life Style

Ja si t’i mbani hakerat larg kur punoni nga shtëpia!

               Publikuar në : 15:03 - 20/03/20 liberale

Ndërsa COVID-19 po përhapet masivisht në të gjithë botën, punëdhënësit dhe institucionet po u kërkojnë punëtorëve të tyre të qëndrojnë në shtëpi. Distanca sociale ka provuar të zvogëlojë numrin e infeksioneve. Puna nga shtëpia nuk është dicka e thjeshtë për të gjithë, pasi edhe ajo ka nevojë për informacione dhe truke paraprake.

Pandemia nuk do të ndalojë krimin në internet. Hakerët, hajdutët dhe mashtruesit janë akoma në forcë të plotë. Organizata të mëdha stërvitin në mënyrë rutinore anëtarët e ekipit të tyre në taktikat e sigurisë në internet, dhe laptopët dhe softuerët e ndërmarrjeve mund të kenë fire wall të integruar, VPN dhe vërtetim me dy faktorë. Në shtëpi, ju mund të përfundoni duke qenë shefi i departamentit IT kështu, që përgatituni duke ndjekur hapat ë mëposhtëm:

Kini kujdes për thirrjet telefonike nga njerëz që njihni

Ju ndoshta dini të verifikoni çdo email dhe tekste që kërkojnë informacion të ndjeshëm si fjalëkalime ose detaje të llogarisë së përdoruesit. Shtojcat dhe links mund të hapin sistemin tuaj deri në malware, keyloggers dhe më keq. Tani, shtoni në këtë listë vëzhgimi një imponim shumë realist të zërit të një përfaqësuesi të kompanisë që ju e njihni.

Vjedhja e zërit është një kërcënim i ri që shfaqet. Wall Street Journal raportoi një incident të një CEO i cili mendoi se ishte në telefon me shefin e tij, i cili i kërkoi që të transferonte me shpejtësi 243,000 dollarë tek një furnitor. Ai u bind dhe paratë u zhdukën.

Kontrolloni pajisjet tuaja shtëpiake dhe konfigurimin

Ju keni një ruter, firewall, modem, dhe ndoshta disa pika të hyrjes wireless në shtëpinë tuaj. A e keni azhurnuar ndonjëherë firmware-in në ndonjë prej tyre që kur e keni instaluar?

Duhet të mbani të azhurnuar sistemin operativ të laptopit ose të desktopit, si dhe medoemos të kontrolloni dyfish pajisjet tuaja, kriptimin, firewall dhe DNS. Lajmi i mirë është që ju mund ta bëni këtë vetë. Lajmi i keq është se zgjat një orë ose më shumë.

Përdorni një rrjet virtual privat (VPN) për të siguruar lidhjen tuaj. Një VPN është një shtresë mbrojtjeje midis pajisjeve tuaja dhe internetit. Ajo fsheh adresën tuaj IP dhe vendndodhjen tuaj. Ai gjithashtu kodon të dhënat tuaja pasi të largohet nga pajisja juaj dhe udhëton në çfarëdo uebsajti që po vizitoni.

Ka shumë VPN falas në dispozicion, por shpesh ato ngadalësojnë shpejtësinë e lidhjes suaj dhe mbledhin të dhënat tuaja private. Pak objektiva dixhitalë kanë përparësi më të lartë se fjalëkalimet tuaja, të cilat zakonisht ruhen në shfletuesin tuaj. Në vend që t’i shtypni fjalëkalimet tuaja ose t’i ruani ato në një vend ku një kriminel në internet mund të këpusë lehtësisht, përdorni një menaxher të fjalëkalimeve si Keepass, LastPass ose Roboform.

Shikoni kush shikon

Nëse jeni duke hyrë në kompjuterin tuaj të punës nga shtëpia, çdokush në zyrë mund të shohë se çfarë po bëni nëse nuk bëni hapa shtesë. Fikja e monitorit tuaj është një zgjidhje e thjeshtë. Përndryshe, në cilësimet e softuerit tuaj me qasje në distancë, shikoni për opsione të tilla si “Ekrani i zbrazët” ose “Ekran i zi” Blank ose Black Screen. Vendosi nje ngjitës shënimesh mbi Webcam tuaj, kështu që askush nuk mundet të shoh asgjë në PC tuaj.

Skype ju lejon të turbulloni sfondin për thirrjet. Rri pezull mbi butonin video dhe zgjidh Blursi sfondin tim. Për të mjegulluar sfondin për të gjitha thirrjet, klikoni në Fotografinë e Profilit tuaj, Cilësimet, Audio & Video dhe ndryshoni tastin tjetër pranë opsionit të shënuar Blur sfondin tim për të gjitha telefonatat.

Së fundmi, është gjithashtu një zakon i mirë nëse ju jeni në zyrë ose në shtëpi për të mbyllur ekranin tuaj në laptop ose desktop, kur mbaroni ose kur jeni duke bërë pushim. Ja si.

Mac: Shtypni tastet Shift, Command dhe Q në të njëjtën kohë

Windows: Shtypni Ctrl, Alt, Delete dhe zgjidhni Sign Out

Chromebook: Në pjesën e poshtme të djathtë, zgjidhni kohën dhe më pas Dilni (Sign Out). (USA Today)

Tags: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back