Aktualitet

Ja cilët janë emrat e propozuar nga Qeveria për ambasadorë në Britani, Gjermani, Turqi dhe Izrael 

Shkruar nga Liberale
Ja cilët janë emrat e propozuar nga Qeveria për ambasadorë

Zbulohen emrat e propozuar për ambasador ë Londër, Berlin, Tel Aviv dhe Ankara.

-Uran Ferizi propozohet ambasador për në Mbretërinë e Bashkuar. Ai zëvendëson ambasadorin Qirjako Qirkjon.

-Blerta Kazadej propozohet për ambasadore në Turqi, si dhe ambasadore rezidente për Azekrbaxhanin, Iranin, Kirgistranin, Pakistanin, Gjeorgjinë, Afganistanin dhe Kazikistanin. Ajo zëvendëson ambasadorin Kastriot Robo.

-Adia Sakiqi, aktualisht ambasadore në Holandë, propozohet për të zëvendësuar ambasadorin Artur Kuko në Gjermani.

-Zv. ministrja Meri Kumbe propozohet për ambasadore në Izrael.

Të propozuarit fillimisht do të paraqiten për dëgjesa në komisionin parlamentar të Punëve të Jashtme e më pas fjalën e fundit me dekret e thotë presidenti i Republikës, Bajram Begaj.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH