Aktualitet

Izraeli përgatitet për sulm tokësor mbi Gaza, Netanyahu mobilizon ushtarët: A jeni gati për të fituar?

Shkruar nga Liberale
Izraeli përgatitet për sulm tokësor mbi Gaza, Netanyahu mobilizon

Ndërsa Izraeli përgatitet për një sulm tokësor, Netanyahu vizitoi ushtarët në kufirin e Gazës. Në imazhet e siguruara nga qeveria izraelite, kryeministri Benjamin Netanyahu takon ushtarët në një pikë tubimi pranë Gazës dhe u thotë atyre se Izraeli është në rrugën e tij për të arritur një fitore të madhe. “Do të fitojmë me të gjitha forcat”. "I gjithë Izraeli është me ju dhe ne do të godasim ashpër armiqtë tanë në mënyrë që të arrijmë fitoren, a jeni gati për të fituar?"

Ndërsa ministri i Mbrojtjes së Izraelit ka thënë se pasi vendi të shkatërrojë grupin militant Hamas, ushtria nuk planifikon të kontrollojë "jetën në Rripin e Gazës".  Yoav Gallant tha se Izraeli priste që të kishte tri faza në luftën e tij me Hamasin. Ai tha se e para do të ishte një sulm ndaj grupit në Gaza me sulme ajrore dhe operacione tokësore, më pas do të mposhtte xhepat e rezistencës dhe më në fund do ta pushonte.

Izraeli gjithashtu do të "krijojë një regjim të ri sigurie", tha ai.

"7 tetori është dita që filloi procesin e shkatërrimit të Hamasit," tha Gallant, sipas një raporti në gazetën izraelite Haaretz.

Ushtria izraelite goditi më shumë se njëqind objektiva në Rripin e Gazës gjatë natës të së premtes, tha sot zëdhënësi ushtarak i IDF. Sipas deklaratave të ushtrisë, tunele, magazina, selia si dhe një xhami në lagjen Jabalya të qytetit të Gazës, e cila thuhet se përdorej si pikë vëzhgimi nga militantët e Hamasit, u vunë në shënjestër.

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha se forcat ajrore po godasin Gazën me një ritëm të paparë në dekada dhe se ushtria po përgatitej për fazat e ardhshme të luftimit./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH