Aktualitet

Izraeli paralajmëron sulm nga toka, ajri dhe deti, OBSH dënon urdhrin e evakuimit, në Gaza

Shkruar nga Liberale
Izraeli paralajmëron sulm nga toka, ajri dhe deti, OBSH dënon urdhrin

Ushtria izraelite po planifikon një sulm nga toka, ajri dhe deti, në Gaza, duke paralajmëruar 1.1 milion palestinezë që jetojnë në veri që të evakuohen.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dënuar urdhrin e evakuimit, teksa ka theksuar se detyrimi i pacientëve në spital për t'u zhvendosur do të ishte "një dënim me vdekje".

Nuk është e qartë në këtë fazë se sa njerëz po lëvizin nga veriu i Rripit të Gazës në jug, por sipas agjencisë së ndihmës së OKB-së që operon brenda territorit, është "një eksod"

"Kjo është më e keqja që kemi parë ndonjëherë, kjo po godet fundin. Kjo është Gaza që po shtyhet në një humnerë, ka tragjedi që po shpaloset ndërsa bota po e shikon. Kjo është Gaza. Sipas kolegëve në terren ka një eksod, njerëzit po ikin, ata që munden me makinat e tyre disa ecin, disa po mbajnë dyshekë. Njerëzit janë të tmerruar”, u shpreh drejtoresha e komunikimit të agjencisë.

Më shumë se 1300 njerëz u vranë në Izrael fundjavën e kaluar kur luftëtarët e Hamasit kaluan kufirin për të sulmuar civilët dhe ushtarët.

Më shumë se 2,300 njerëz janë vrarë në fushatën e bombardimeve të Izraelit në Rripin e Gazës, të nisur pas kësaj, thonë autoritetet palestineze.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH