Globi

Izraeli paralajmëron Hezbollahun që të qëndrojë jashtë luftës në Gaza

Shkruar nga Liberale
Izraeli paralajmëron Hezbollahun që të qëndrojë

Këshilltari për sigurinë kombëtare i presidentit izraelit Benjamin Netanyahu ka paralajmëruar Hezbollahun që të mos përfshihet në luftën e Izraelit në Gaza.

“Shpresojmë që Hezbollahu të mos sjellë, de facto, shkatërrimin e Libanit, sepse nëse ka një luftë atje, rezultati nuk do të jetë më i vogël,” tha Tzachi Hanegbi gjatë një konference televizive.

Izraeli po fokusohej në luftën në Gaza, tha Hanegbi, dhe “duke u përpjekur të mos tërhiqej në një luftë me dy fronte”.

Ai gjithashtu argumentoi se luftimet më të kufizuara përtej kufirit libanez treguan se Hezbollahu po qëndronte “nën pragun e përshkallëzimit”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH