Globi

Izraeli godet Gazën duke vrarë 13 persona, përfshirë katër fëmijë

Shkruar nga Liberale
Izraeli godet Gazën duke vrarë 13 persona, përfshirë

Izraeli ka kryer një seri sulmesh në Gaza, duke vrarë të paktën 13 persona, duke përfshirë tre anëtarë të lëvizjes Palestineze Xhihadi Islamik (PIJ), me autoritetet palestineze që thonë se tre gra dhe katër fëmijë ishin në mesin e të vdekurve.

Youmna El Sayed e Al Jazeera, duke raportuar nga Gaza, tha se Ministria e Shëndetësisë deklaroi të martën se të paktën 20 të tjerë u plagosën në sulmet para agimit në të cilat më shumë se 40 avionë luftarakë izraelitë kryen sulme për gati dy orë duke filluar nga ora 2 e mëngjesit të së martës (me orën lokale).

Shpërthimet që synonin apartamente banimi u dëgjuan në pjesë të ndryshme të Gazës, tha El Sayed, duke shtuar se shumica e viktimave civile ishin anëtarë të familjeve të komandantëve të PIJ. Ajo tha se civilët përreth apartamenteve ishin gjithashtu në shënjestër.

PIJ tha se tre nga komandantët e saj u vranë në sulmet ajrore dhe u zotua të "hakmerret" për vdekjet. Të vdekurit u identifikuan si Jihad al-Ghannam, Khalil al-Bahtini dhe Tariq Izz al-Deen.

Të tre u vranë së bashku me gratë e tyre dhe disa fëmijë, tha grupi në një deklaratë e cila nuk dha detaje mbi numrin e grave dhe fëmijëve të vrarë apo moshën e tyre.

Dëshmitarët thanë se një shpërthim goditi katin e fundit të një ndërtese apartamentesh në qytetin e Gazës dhe një shtëpi në qytetin jugor të Rafah, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters.

Ushtria izraelite tha se sulmet ajrore, të koduara "Operacioni Mburoja dhe Shigjeta", kishin në shënjestër tre anëtarë të PIJ-së, të cilët pretendonte se ishin përgjegjës për raketat e fundit të lëshuara drejt Izraelit.

Shefi i Hamasit Ismail Haniyeh tha në një deklaratë se "vrasja e udhëheqjes në një operacion të pabesë nuk do t'i sjellë siguri okupatorit, por përkundrazi një rezistencë më të madhe".

Zëdhënësi i grupit me bazë në Gaza, Hazem Qassem, paralajmëroi se Izraeli "mbart përgjegjësinë për pasojat e këtij përshkallëzimi".

Ndërkohë, Shoqëria Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe tha të martën se mjekët e saj trajtuan 145 lëndime në Nablus pas një bastisjeje izraelite në qytetin e pushtuar të Bregut Perëndimor. Një duzinë njerëz u qëlluan me zjarr të vërtetë dhe shumë të tjerë pësuan probleme prej gazit lotsjellës, sipas Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe.

Javën e kaluar, raketat izraelite goditën Rripin e Gazës me popullsi të dendur pas raketave të lëshuara drejt territorit izraelit si pasojë e vdekjes në një burg izraelit të grevistit të njohur palestinez Khader Adnan.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH