Aktualitet

Izraeli evakuon fshehurazi 167 afganë përmes Shqipërisë

Shkruar nga Liberale
Izraeli evakuon fshehurazi 167 afganë përmes Shqipërisë

Grupi i ndihmës humanitare IsraAID koordinoi evakuimin e 125 afganëve përmes Shqipërisë në fillim të këtij muaji.

Grupi i të evakuuarve përfshinte gjyqtarë, çiklistë profesionistë, gazetarë, prezantues televizivë, aktivistë të të drejtave të njeriut, të afërm të diplomatëve afganë, artistë, oficerë të zbatimit të ligjit dhe shkencëtarë.

Ata mbërritën në Shqipëri pasi u evakuuan nga Afganistani, pasi SHBA u larguan nga vendi në gusht dhe talebanët morën Kabulin.

Drejtori i Përgjithshëm i IsraAID, Yotam Polizer tha se "pas një procesi intensiv dhe të vështirë gjatë javëve të fundit, me situatën që ndryshon vazhdimisht dhe planet e reja po ndërtohen pothuajse çdo ditë, ne jemi të kënaqur që jemi në gjendje të themi se fokusi ynë kryesor tani është për të siguruar që të evakuuarit të kenë gjithçka që u nevojitet ndërsa fillojnë procesin e ndërtimit të jetës për veten e tyre. "

Organizata planifikon të mbështesë edhe 167 afganët që ndihmoi në planin afatgjatë.

IsraAID punoi me gazetaren Danna Harman, e cila tha se "pika e ndritshme në historinë e krizës së fundit në Afganistan ... [është] se sa njerëz të rregullt, afganë dhe ata që kujdesen njësoj për Afganistanin, u mblodhën për t'iu përgjigjur thirrjeve për ndihmë.

"Na takon të gjithëve të dëgjojmë dhe respektojmë thirrjen për ndihmë, dhe, për më tepër, nëse mund të shtrijmë duart tona për të ndihmuar," tha Harman.

Filantropi Sylvan Adams, tha se operacioni i nxjerrjes, në të cilin ai ishte i përfshirë, ishte "thjesht praktikimi i imperativit të lashtë kulturor hebre të tikkun olam", që do të thotë përmirësim i botës sonë.

Adams, i cili solli garën e biçikletave Giro d'Italia në Izrael në vitin 2018, tha se ai ishte "i kënaqur që ndihmoi në ndryshimin e fatit të grupit tonë të çiklistëve afganë dhe që u ofroi atyre një shans për një jetë normale, produktive dhe të lumtur. "

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH