Globi

Izraeli dhe Hamasi afër marrëveshjes për lirimin e pengjeve

Shkruar nga Liberale
Izraeli dhe Hamasi afër marrëveshjes për lirimin e pengjeve

Izraeli dhe Hamasi po i afrohen një marrëveshjeje për lirimin e pengjeve që përfshin një armëpushim afatgjatë, raportoi CNN , duke cituar një zyrtar amerikan që nuk donte të përmendej.

“Izraeli dhe Hamasi janë afër një marrëveshjeje për lirimin e pengjeve të kapur gjatë sulmeve të Hamasit ndaj Izraelit në këmbim të një armëpushimi shumëditor”, raportoi kanali.

“Disa pengje mund të lirohen në ditët ose javët e ardhshme ,” shtoi CNN, duke cituar një diplomat evropian. Burimet e kanalit amerikan thanë se palët ndërluftuese po i afrohen gradualisht një marrëveshjeje, por negociatat mbeten të paqëndrueshme dhe mund të dështojnë në çdo kohë.

Më herët, përfaqësuesi i lëvizjes palestineze Hamas në Liban, Osama Hamdan , tha se formula përfundimtare për marrëveshjen për lirimin e pengjeve nuk është arritur ende.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH