Globi

Italia kërkon të zgjasë në kohë dozën e dytë për dy lloje vaksinash

Shkruar nga Liberale
Italia kërkon të zgjasë në kohë dozën e dytë

Ministri i Shëndetësisë në Itali rekomandoi që doza e dytë e vaksinës anti-Covid e kompanive Pfizer-BioNtech dhe Moderna të bëhet me një diferencë nga doza e parë prej 6 javësh.

Ky ndryshim mund të ndihmojë persona të shumtë të pa vakisnuar, të cilët për shkak të sëmundjeve shoqëruese janë në rrezik të lartë të zhvillimit të formave serioze ose fatale të COVID-19. Bazuar në këtë fakt rekomandohet zgjatja në kohë e dozës së dytë

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH