Aktualitet

“Ishte personi më i dobishëm që kam njohur”, vdekja tragjike e shqiptarit në Zvicër, zbriti për të ndihmuar dhe u përplas nga një makinë

Shkruar nga Liberale

Binte shi i madh kur Jetmir Morina, rreth 30 vjeç, voziste drejt Zyrihut vonë të mërkurën në mbrëmje. Në Winterthur ai telefonon nënën e tij. “Papritmas ai tha se kishte ndodhur një aksident dhe donte të shkonte për ndihmë”, tregoi vëllai i tij Besart Morina, 38 vjeç, për Blick një ditë më vonë.

Përpjekja e Morinës për të ndihmuar përfundon fatalisht. Kur ai doli jashtë, u godit nga një makinë në korsinë e defektit dhe përfundoi në mënyrë të pakontroluar në parmakët e rrugës kryesore, ku u përplas nga një makinë tjetër.

Kosovari është dërguar menjëherë në spital duke marrë ndihmën e nevojshme, por ndërroi jetë pak më vonë.

Vëllai i Morinës, Besarti, po atë mbrëmje u njoftua nga vëllezërit e kunatës së tij: “Më ra telefoni. Isha në shok, thjesht nuk doja ta besoja”, thotë ai për Blick.

Por shpejt e kuptoi se duhej të qëndronte i qetë. “Më duhej t'u tregoja prindërve lajmin e hidhur. Ata dhe Jetmiri ishin shumë të afërt”.

Tashmë familja është në pritje të transferimit të djalit në Kosovë. “Jetmiri është varrosur këtu në fshatin Topanicë në Kosovën lindore”. Ai mund ta përshkruajë me pak fjalë vëllain e tij, i cili është më i vogli nga tre fëmijët: “Ai ishte njeriu më i mirë, më i dashur dhe më ndihmuesi që kam njohur ndonjëherë. Shembulli kryesor në rrethin tonë të të njohurve.» Ai ishte gjithashtu një vëlla i madh dhe një bashkëshort dhe baba i dashur. “Ai ka tre vajza pesë, tre dhe njëvjeçare”.

Jetmiri ishte një mysliman i devotshëm dhe festonte Ramazanin, thotë vëllai, i cili punon si imam. Jetmir Morina ndoqi një shkollë të mesme islame në Kosovë dhe më pas studioi për stomatologji. Rreth gjashtë vjet më parë ai u transferua në Zvicër për shkak të dashurisë.

“Për fat të keq, ai ende nuk ka mundur të punojë si stomatolog në Zvicër. Por ai ishte në proces që të vinte gjithçka në lëvizje që pas disa vitesh të mund ta bënte këtë punë në Zvicër. Por Zoti kishte plane të tjera për të”, thotë vëllai i tij. "Për ne do të thotë shumë që ai shkoi si ndihmës - dhe se Zoti donte ta merrte"./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH