Globi

Ish-presidenti rus kërcënon hapur: E gjithë Ukraina do të digjet nëse SHBA dërgon më shumë armë të avancuara

Shkruar nga Liberale
Ish-presidenti rus kërcënon hapur: E gjithë Ukraina do të

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha se furnizimi i Ukrainës me sisteme armësh gjithnjë e më të avancuara teknologjikisht vetëm do të provokojë më shumë bombardime hakmarrëse nga Rusia sipas doktrinës bërthamore ruse.

“E gjithë Ukraina, që mbetet nën kontrollin e Kievit, do të digjet”, sipas fjalëve që Medvedev përdori në një intervistë me shkrim me gazetaren Nadana Fridriksson.

Gazetari e pyeti Medvedevin (i cili, si nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, është bërë një nga zyrtarët rusë për të shprehur pikëpamjet më agresive të luftës kundër Perëndimit që nga pushtimi rus në Ukrainë) nëse përdorimi i sistemeve të armëve me rreze të gjatë veprimi nga ukrainasit ka të ngjarë të çojë Rusinë drejt negociatave me Kievin.

"Rezultati do të jetë saktësisht i kundërt," iu përgjigj Medvedev komenteve që Fridriksson postoi në profilin e saj në Telegram.

"Vetëm disa nga të çmendurit atje, dhe ka shumë prej tyre, si në Shtëpinë e Bardhë ashtu edhe në Capitol Hill, mund të bëjnë një pretendim të tillë."

Pentagoni amerikan njoftoi të premten se një raketë e re që do të dyfishonte rrezen e gamës së bombardimeve të Ukrainës është përfshirë në një paketë ndihme ushtarake prej 2.175 miliardë dollarësh./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH