Kryesore

Ish-kryeministri: Të krijohet një qeveri globale për koronavirusin

               Publikuar në : 12:59 - 26/03/20 liberale

Ish- kryeministri i Britanisë, Gordon Brown u ka kërkuar udhëheqësve botërorë të krijojnë një qeveri të përkohshme globale për të trajtuar krizat binjake mjekësore dhe ekonomike të shkaktuara nga pandemia Covid-19.

Brown, i cili ishte në qendër të përpjekjeve ndërkombëtare për të trajtuar ndikimin e shkrirjes së bankave në vitin 2008, tha se kishte nevojë për një grup pune, që përfshin udhëheqës botërorë, ekspertë të shëndetit dhe krerët e ndërkombëtarëve.

Brown tha se kriza e tanishme ishte e ndryshme nga ajo në të cilën u përfshi. “Ky ishte një problem ekonomik që kishte shkaqe ekonomike dhe kishte një zgjidhje ekonomike. Kjo është para së gjithash një urgjencë mjekësore dhe duhet të ketë një veprim të përbashkët për t’u marrë me atë. Por sa më shumë të ndërhyni për t’u marrë me urgjencën mjekësore, aq më shumë i rrezikoni ekonomitë “, tha ai, shkruan The Guardian.

Raportohet se një takim virtual do të mbahet të enjten, me grupin G20, që përfshihen vendet e zhvilluara, i kryesuar nga Arabia Saudite. Sipas Brown do të ishte e preferueshme që të ishte i përfshirë edhe Këshili i Sigurisë së Kombeve të Bashkuara./Gazeta Liberale

Tags: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back