Globi

Ish-kryeministri izraelit: Kriza humanitare në Gaza nuk është problemi ynë

Shkruar nga Liberale
Ish-kryeministri izraelit: Kriza humanitare në Gaza nuk është

Naftali Bennett, ish-kryeministri i Izraelit, tha se kriza humanitare në Gaza nuk problemi i tyre. Izraeli kontrollon hapësirën ajrore mbi Gazën dhe bregdetin e saj dhe kontrollon rreptësisht lëvizjen e njerëzve dhe mallrave.

“Bota mund të vijë dhe të ndihmojë ata, kjo nuk është puna jonë”, tha ai kur u pyet nëse Izraeli do të lejojë kalimin e ndihmave në Gaza.

Ai tha se veprimet humanitare duhet të jenë reciproke, duke përmendur pengjet që mbahen nga Hamasi. Bennett theksoi gjithashtu se lufta e Izraelit është me Hamasin dhe jo me popullin palestinez.

I shtyrë më tej se Izraeli kontrollon kufijtë e Gazës, Bennett tha se njoftimi i Izraelit për banorët e Gazës për të lëvizur në jug ishte dëshmi e veprimit humanitar.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH