Globi

Ish-kreu i CIA-s: Izraeli të mos bëjë gabimin e ndërhyrjes tokësore në Gaza

Shkruar nga Liberale
Ish-kreu i CIA-s: Izraeli të mos bëjë gabimin e ndërhyrjes

Ish-kreu i shërbimit amerikan të inteligjencës, CIA, David Petraues, ka paralajmëruar Izraelin për opsionin e një ndërhyrjeje tokësore në Gaza.

Duke folur për “Politico”, ai e ka krahuasuar eventualitetin e një zhvillimi të tillë me ngjarjet e Mogadishos më 1993, por të shumëfishurara për nga intensiteti.

"Nëse Hamas është po aq kreativ sa ç’ishte në atë sulm barabar dhe të papërshkrueshëm, atëherë do të shohim kamikazë, pajisje të improvizuara eksplozivi, prita dhe kështu realiteti urban nuk mund të jetë më sfidues se kaq", tha ai.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH