Globi

Ish-ambasadori serb: S’ka përleshje me Kosovën sa të jetë KFOR-i

Shkruar nga Liberale
Ish-ambasadori serb: S’ka përleshje me Kosovën sa të

Ish-ambasadori serb, Vladeta Jankoviq, ka deklaruar se një konfrontim më serioz i armatosur nuk mund të ndodhë për aq kohë sa NATO të jetë në Kosovë, madje edhe nëse merret parasysh mundësia e ndonjë incidenti të paparashikuar dhe të pakontrolluar individual.

Jankoviqi tha se si rezultat i krizës në veri të Kosovës, duhet pritur krijimin e një lloj status quo-je, “ku serbët, si gjithmonë, tashmë janë në humbje dhe nuk duhet të shpresohet për kompensim”, transmeton Zeri.info.

I pyetur se si e vlerëson situatën aktuale në veri të Kosovës, diplomati Jankoviq tha se duket më e rrezikshme seç është.

“Nëse flasim për shkaqet e tij, mund të thuhet se, sa i përket Vuçiqit, djalli erdhi për të vetët. Ai ka bërë lëshime të mëdha që nga viti 2013 dhe 2016 – dorëzimi i institucioneve serbe, pjesëmarrja në zgjedhje dhe në qeveri, ‘Ujmani’ dhe shumë më tepër, por në kohën e gabuar ai vendosi të tërheqë një vijë për shkak të disa targave të pakuptimta. Ai ka një arrë të fortë për të thyer siç është Kurti, i cili nuk është i ngarkuar nga hipoteka e Hagës dhe po përpiqet hapur për bashkim me Shqipërinë, me të dy ata që i afrohen zgjedhjeve”, tha Jankoviqi.

Ai shtoi se ndezja e ndjenjave patriotike u përshtatet Kurtit dhe Vuçiqit, dhe “një krizë si ajo e Jarinjës është ideale për diçka të tillë”.

“Ka shumë të ngjarë që Vuçiqi të shpresonte se fanatizmi kokëfortë i Kurtit do të çonte në tërheqjen e mbështetjes amerikane, por kjo është një llogaritje krejtësisht e gabuar, ashtu si nënshkrimi i komedisë nga Marrëveshja e Uashingtonit dhe një numër të bëmash të tjera diplomatike të Vuçiqit. Ky shembull tregon qartë çmimin e diktaturës që sundon në Serbi, pasi të gjitha ato gabime do të ishin të pakonceptueshme nëse vendimet do të merreshin nga një parlament dhe qeveri e zgjedhur lirisht, dhe jo nga një njeri i paqëndrueshëm”, tha më tej Jankoviqi për agjencinë serbe të lajmeve “Beta”.

I pyetur për të komentuar reagimet e Beogradit, gjegjësisht presidentit Aleksandar Vuçiq, Jankoviqi tha se nuk ishte e qartë se çfarë donte të thoshte me dërgimin e ambasadorit rus në vijën e konfliktit.

“Nëse kjo do të thotë se Rusia do të na mbrojë nëse ka luftë, do të ishte e vështirë për t’u gëlltitur madje edhe nga vuçiqët më të verbër. Ndër reagimet fatkeqe, unë përfshij fluturimin e helikopterëve dhe aviacionit luftarak, që është një shfaqje thjesht parazgjedhore e muskujve dhe një degradim i ri i ushtrisë”, vuri në dukje ish-diplomati.

Ai deklaroi se Vuçiqi ishte “rrëmbyer” këto ditë kur, duke folur për mospërmbushjen e Marrëveshjes së Brukselit nga ana e palës kosovare, “ai përsëriti disa herë krahasimin me blerjen e një kilogram portokalli për të cilin keni paguar dhe shitësi nuk do t’ua japë atë”.

“Një parabolë e tillë në fakt zbulon të vërtetën e saktë dhe ajo thotë se Vuçiqi negocioi, tregtoi dhe ra dakord t’i dorëzonte Kosovën shqiptarëve, në mënyrë që veriu të merrte një farë autonomie. Tani ai ankohet se është mashtruar në këtë shkëmbim, dhe për vite me radhë, si këmba e gjarprit, ai fsheh se ekziston një ‘marrëveshje’ e tillë. Ka kohë që presidentit nëpër paraqitjet publike i ka hyrë ‘uji në vesh’ dhe thotë gjëra që s’do t’i hante as një qen, dhe unë mendoj se këtë herë ai ka një arsye të mirë për të kafshuar gjuhën”, theksoi më tej ish-ambasadori Jankoviq.

I pyetur se si i vlerëson vendimet e qeverisë së Kosovës për ndalimin e targave serbe, Jankoviqi u përgjigj shkurt: “Thënë thjesht, ata mund ta bëjnë këtë”.

I pyetur se si e vlerëson ai faktin se nuk ka pasur ndonjë reagim më të qartë të bashkësisë ndërkombëtare në shtatë ditët e fundit, Jankoviqi tha se Kosova padyshim e kishte parasysh këtë dhe “prandaj erdhi një veprim i guximshëm si ky”.

“Vëmendja e publikut botëror u hoq edhe nga zgjedhjet gjermane, rezultati i të cilave është i rëndësishëm për çështje shumë më të rëndësishme sesa ajo e Kosovës. Gjithashtu, besoj se formulimi dhe pikat e përgjithshme neutrale në deklaratat e zyrtarëve përgjegjës janë një shprehje e drejtpërdrejtë e njohurive të tyre se kriza në Jarinjë është më shumë një fenomen piroteknik sesa një fenomen shpërthyes”, theksoi ish-ambasadori serb.

I pyetur nëse dhe deri në çfarë mase populli serb në Kosovë është i rrezikuar nga reagimet dhe vendimet e Kosovës dhe Serbisë, Jankoviqi tha se, si më parë, barrën më të madhe dhe faturën më të madhe do ta paguajnë njerëzit e zakonshëm, modestë, të cilët nuk kanë ku të shkojnë.

“Sinqerisht, unë nuk besoj se rrezikohen nga një kërcënim sikurse ai në 2004, por është mjaftueshëm e tmerrshme edhe ajo që po u bëhet atyre në këtë mënyrë. Nuk po u mjaftojnë horrat e UÇK-së, politikanët ekstremë shqiptarë dhe fqinjët-banditë, por aty janë edhe përfituesit e Vuçiqit. Ndoshta pas gjithë kësaj, disa nga serbët e Kosovës do të shohin para syve të tyre sa vlejnë mbështetja dhe premtimet e Aleksandar Vuçiqit”, përfundoi Vladeta Jankoviq./Zëri

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH